| offline a întrebat:

Hey! Stiu ca nu am voie sa pun intrebari legate de teme, dar e foarte important sa fac aceasta tema si nu o stiu sad. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati si sa nu-mi respingeti intrebarea:
1. Redactati o compunere in care sa comparati poezia lui Tudor Arghezi- Melancolie si poezia lui Mihai Eminescu - Lcaul.
2. Explicati cum s-a format derivatul din versul,, Am luat ceasul de-ntalnire,, si cum s-a format cuvantul,, departe,,.
3. Gasiti trei sensuri ale cuvantului polisemantic,, fir,,.
4. Explicati ce este gresit in enuntul : La receptia data de ambasadele straine s-a servit sprit de vin.
6. Alegeti paronimul corect: Lamaia este stringenta/ astringenta.

Dau funda celui care le rezolva pe toate cat mai corecte. Multumesc mult big grin.

23 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si la Testarea Nationala, tot noi o sa-ti rezolvam problemele? Nu e nimic imposibil de facut la tema asta, asa ca, pune mana si fa-o!

| alexutsuuu a răspuns:

4. sprit de vin
5.astrigenta
Compunerile fatile singura ca esti mare

| Aiureeaaa a răspuns:

The samelaughing

| andreeattr a răspuns:

Exercitiul a 7'le cu diftongii de ce nu l'ai pus?laughing

| Alexutzaaaaaaaa a răspuns:

Hey si eu am aceash tema laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intalnire e derivatul si s-a format prin derivare cu prefix si cu sufix: prefixul„in" + radacina intalni+ sufixul „re" eu asa credbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 firul discutiei si a face firul in patru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I

Indicati diftongi din cuvantul steaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutati-ma si pe mine la 7

| Xam a răspuns (pentru anonim_4396):

Stea-ua
driftongi
-ea
-ua

| vladclaudia a răspuns (pentru Xam):

Stea-ua...
Ai dreptate -ea sunt diftongi, dar -ua nu este dinftong fiindca nu este urmat de o consoana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutati-ma si pe mine la 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3.trei sensuri pentru cuvantul polisemantic "fir" :
fir de par, fi de ata, fir de sarma, si fir de iarba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este paronimul corect :Lamaia este stigenta sau astrigenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a dat tot tema asta sa o fac, e foarte bine ca ai intrebat mi-a fost mul mai usor sa o rezolv mersi mersi:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact aceiasi tema o am si eu laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tema astalaughing

2.-NTALNIRE=radacina,, intalni''+ sufixul,, re''
3.fir=produs de torcatorie, dispozitiv pontru determinarea directiei verticale, sarma de telefon, etc...
4.Pleonasmul sprit de vin.
6.Lamaia este astringenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. esti clasa a VIII -a? am si eu aceeasi tema laughing numai ca eu am si puncult 7 in care trebuie sa indic diftongii din cuvantul '' steaua '' tongue si este chiar foarte usoara tema big grin, mult succes sad

| Tha_Anutza_1999 a răspuns:

Hei buna am si eu aceeasi tema dar nu stiu sa-l fac pe 1 va rog ajutati-ma

| AntoPisoi a răspuns:

Si eu am acelasi manual rolling on the floor Acum fac tema asta...Usor

| Mbyia a răspuns:

1. compunerea o poti gasi si pe net.
2.-ntalnire-prin derivare cu sufixul 're' de la cuvantul de baza 'a intalni'
3.fir: fibra, cablu, sfoara
4. exista un pleonasm. Pleonasmul: 'sprit de vin'
6. astringenta

| Mbyia a răspuns:

Mai bine pune-te pe invatatlaughing)

| Bogdan_Teodor_1990 a răspuns (pentru Mbyia):

La fel si tu... caci nu exista sufixul "re"