| LoveCocktails a întrebat:

HEY! sunt a8a si mi-e cam frica de examenul la romana. Nu stiu sa explic semnificatia versurilor.straight face ma poate ajuta cineva? cu vreunexemplu sau vreo regula? mersii.:*

2 răspunsuri:
| Alexalice10 a răspuns:

Ai pute sa incepi prin a spune ce figuri de stil se regăsesc in ecele versuri (metafora, epitet, comparație, etc) sau imagini artistice( vizuale, motorii, auditive, olfactive). Apoi spui ce sentimente vrea sa transmită eul liric. Iar la final cred ca ar trebui tu sa îți spui propria părere.

| portocale00 a răspuns:

Interpretati in 2-3 randuri versurile:,, carpa sufletului meu /toata ii inbibata in soare" (din poezia "GLUMA II" de Ana Blandiana)

Versurile citate sunt foarte sugestive, aflate in stransa legatura cu intreg continutul. In primul rand, semnificatia acestora duce cu gandul la ideea de lumina sufleteasca, respectiv sufletul care este considerat o "carpa". Acesta se lumineaza cu ajutorul razelor soarelui, reflectand ideea imaginara de speranta, dar totusi dezamagire. In al doilea rand, sentimentele sunt de melancolie si tristete, relevate de figurile de stil prezente (poti sa spui ce figuri de stil sunt daca vrei). In concluzie, versurile citate au o semnificatie aparte.