| Roses a întrebat:

Care e clasa a VIII-a, maine da de greu. big grin Maine dau examenul la romana si nu prea stiu sa explic semnificatia titlului in 20-25 de randuri. Multumesc pentru ajutor! big grinbig grin

Răspuns Câştigător
| n1445 a răspuns:

Titlul operei () este alcatuit din () (parti de vorbire) care sugereaza ()(scrii ce sugereaza o persoana, un anotimp, in loc etc). Acesta creeaza o figura de stil/ imagine artistica.

Titlul este potrivit operei deoarece autorul descrie... (toamna, persoana etc).
La poezie:
Expresivitatea este redata prin figuri de sti, imagini artistice dai exemple din text.

Scrii relatia dintre titlu si ideea poetica.
Si o concluzie.

| Roses explică (pentru n1445):

Multumesc big grin

| n1445 a răspuns (pentru Roses):

Cu placere. Succes la examene.

| Roses explică (pentru n1445):

Multumeschappy