| Starla14 a întrebat:

am avut luni teza de mate si desi nu sunt incantat de ce am facut am cautat pe internet rezolvarea unei probleme, unde am gasit "o formula" care desi pare a avea legatura cu problema, nu este foarte logica (totusi rezultatul a fost bun). Frica mea vine acum acum, cand stiu ca daca ne aduce tezele o sa ma intrebe de unde am scos formula si o sa zica ca am copiat acel ex de undeva. Ce imi recomandati sa ii zic astfel incat sa scap si sa para ca am stiut rezolva?
Nu mau vreau sa copiez insa am fost putin stresat si speriat de faptul ca nu stiu rezolva si am zis ca poate am noroc...

Ps :sunt a 9a

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Ii poti spune ca fratele, sora, matusa, vecinul, prietenul, etc. ti-a dat o formula pe care o folosea, iar tu nestiind formula data in clasa, ti-ai amintit-o pe aceea.
Totusi, este posibil sa te certe deoarece ai folosit alta formula decat cea data in clasa, si asta este un mic subiect de discuta.
Poate daca iti ceri scuze vei scapa de acuzatii.