| Starla14 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor, nu de mult am dat teza la matematica, unde am cautat pe internet rezolvarea la o probleme. Desi stiu ca nu este bine ce am facut am fost foarte speriata si am zis ca poate am putin noroc, insa am gasit o formula care nu ne-a fost predata si ca ultimul prost am scris-o, rezultatul dandu-mi corect.
Problema este ca doamna a spus ca a corectat tezele si maine ni le va aduce, ceea mai mica nota fiind 3.
Stiu sigur ca am rezolvat la mai mult de 3, poate chiar undeva de nota 7.
I-am dat si colegei din spate sa copieze, dar doamna a spus ca v-a avea o discutie "cu doi" si imi e frica sa nu fiu ea cea cu care vrea sa discute despre ce am facut...;(
Sunt foarte speriata si nu stiu ce sa-i spun, nu m-as supara daca nu as primi punctaj pe acel exercitiu, insa tare cred ca o sa ma certe probabil chiar in fata clasei...
De obicei doamna este draguta insa nu stiu cum va reactiona la astfel de gesturi sad

Ps sunt clasa a 9a, iar acea formula era luata dintr-o inductie, insa ea practic nu exista in carti

Dau si funda!

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Asa si daca vorbeste cu voi, asta e. Uita-te iar pe problema, intelege-o astfel incat daca te intreaba de ea sa stii sa o explici si gata. Spui ca ai mai facut la meditatii chestii si nu ti-ai dat seama ca metoda inductiei nu ti-a predat-o.

| Starla14 explică (pentru sofisis):

Metoda inductiei ne-a predat-o la inceputul semestrului trecut, insa de atunci nu am mai folosit-o, insa nu am facut inductie, doar am luat "formula" ce trebuia demonstrata acolo si am aplicat-o. Totusi am inteles cum se aplica si pot sa ii explic de unde am scos-o.