| a întrebat:

am o intrebare legata de clasa a opta. voi credeti ca materia de a 8-a e mai usoara la istorie sau la geografie? mie pana acum mi se pare ca istoria e mai usoara chiar daca sunt multi ani de invatat. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| crazyblue a răspuns:

Eu crd ca istoria pentru ca la teste, in mare parte ai un text din care trebuie sa scoti informatii. La geografie pur si simplu tocesti

| explică (pentru crazyblue):

Da stiu. Asa ne da si profa de istorie testele. Merci mult!

3 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Da, cred ca e mai usoara pentru ca este istoria si geografia Romaniei si logic ca e mai usoara, trebuie sa fie asa. Pana acum am facut istoria si geografia lumii, Europei etc, si au fost informatii mai multe pentru ca na, nu compari continentul cu tara. Sa nu mai vorbim de faptul ca la istorie si la geografie cunoastem locurile cat de cat si ne este mai usor sa ne facem o idee despre informatia respectiva, de ex daca zice la istorie ca in anul x a aparut orasul Tomis (Constanta) tu stii unde este Constanta si ai asa o idee, plus faptul ca sunt nume si denumiri usor de pronuntat si retinut, de exemplu e mai usor sa retii muntii Carpati decat Himalaya. Parerea mea! big grin

| explică (pentru Lamaitzza):

Eu ma refeream care din materia de clasa a 8-a vi s-a parut mai usoara, la isto sau la geogra, pentru ca eu habar nu am la ce sa dau teza. si nu mai e chiar ata de mult pana atunci...