| LawlietL886 a întrebat:

Hey TPU!

Aproape din totdeauna mă încurc în vorbire. Când vreau să duc o idee până la capăt ba fac pauze, ba pronunț un cuvânt greşit, ba îl repet de mai multe ori etc. Pentru mine e jenant când mă cert cu cineva sau vorbesc cu un profesor. Există exerciții pentru vorbire sau orice alteva pentru această problemă?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Există exerciții pentru vorbire "

vorbirea (ușurința in ) e strict legată de lectură așa că asta fă in primă fază

| Drimmero a răspuns:

Nu ai nicio problema, probabil doar te grabesti. Si eu patesc, de fel vorbesc repede si uneori nu inteleg ceilalti ce zic, nu avem talent oratoric, asta e.