| Beyourself1245 a întrebat:

Am si eu o problema minora pe care as vrea sa o rezolv odata. Ma numesc Daniel si am 17 ani. De ceva timp (1-3 ani) tot pronunt anumite cuvinte gresit, adica ori vorbesc repede si ma balbai, ori repet de mai multe ori acel cuvant pana ma simt eu bine si cred ca am comunicat ok (asta e gandirea mea =]]]). Stiu ca nu trebuie sa ma panichez atat, dar uneori vorbesc repede si am gura "moarta" gen eu vorbesc mai mult cu coltul gurii, gen dau putin din gura si din acel moment se instaleaza pronuntarea gresita a cuvintelor. Am avut si Anxietate Sociala, desi inca mai am dar nu o mai simt pentru ca acum am scapat oarecum de frici si de teama de a fi judecat. Ma exprim liber, nu ma mai intereseaza de nimeni, nu mai am rusine, nici macar cu fetele... eu care inainte bagam capu'-n pamant de rusine cand vedeam o fata. Ce ma strica pe mine e faza asta cu pronuntarea gresita a unor cuvinte cunoscute sau necunoscute, dar daca vorbesc rar si usor le pronunt bine. Care sa fie baiul? Tin sa mentionez ca am si un vocabular cam saracut, pentru ca sunt un mare lenes sa pun mana pe carte si sa citesc, sa invat cuvinte noi. Tot ce am invatat, cuvinte si alte chestii am invatat de pe pc un sfert si din socializarea cu persoanele din jurul meu. Va rog sa-mi dati un sfat ceva, peste o luna am de dat si examenul auto si credeti-ma ca sunt un mare puturos si nu stiu daca o sa-l iau.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Anxietatea socială e un diagnostic. Ai fost la medic? Frica este in subconștientul tău. Faptul că te bâlbâi înseamnă că nu te exteriorizezi indeajuns. Repetarea este o obsesie cauzată de niste episoade de depresie. Medicatia antidepresiva iti va tăia anxietatea si logonevroza.

| SandraEve a răspuns:

Poti citi carti care iti plac. Sunt sigura ca vei gasi un anume gen care iti va face placere sa il citesti. Ca sa pronunti corect cred ca ar fi ok sa mergi ls un logoped sa faci cateva sedinte
Iar in legatura cu examenul auto, pune mana si invata big grin nu e greu, fa chestionare multe