| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Ati auzit de Brucella? Oare o sa fie un fel de Corona 2? Cica tot de la chinezi a pornit...

1 răspuns:
| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut. S-a mai vorbit de Bruceloză şi înainte. Mai ales că a fost descoperită* pentru prima dată în 1861 în Malta, de unde şi o denumire a ei – febra maltică. În 1886, agentul patogen al acestei febre a fost descoperit de Bruce, de unde şi denumirea acestui agent, Brucela, şi a bolii – bruceloza.
Este ca o gripă porcină/aviară/animală în ansamblu, ea instalându-se la animale şi animalele fiind centre* de transmitere.
Probabil vor să mai manipuleze omenirea şi nemergând COVID, caută să găsească alt factor pentru a speria*.