| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Stăteam și eu liniștit uitându-mă pe Youtube când dau la un shorts de un video cu Andrew Tate la un show/podcast cu 2 femei în care argumenta de ce femeile nu o să fie niciodată egale cu bărbații. Nu sunt eu fan înfocat Tate, dar sunt selectiv și când ceva îmi place îi dau dreptate. El zicea că majoritatea lucrurilor au fost făcute de bărbați, ceea ce e adevărat și că atunci când femeile rămân singure se duc să caute ajutor tot la un bărbat că vine vorba de muncă, protecție și alte chestii, ceea ce e iar adevărat. Am fost total de acord cu el chiar dacă nu sunt fanul lui. Acum să nu mi-o luați în nume de rău, n-am nimic împotriva femeilor, dar sunt unele dintre ele prea nesimțite și se cred cine știe cine. Ideea mea e următoarea : Femeile nu o să fie niciodată egale bărbaților, dar asta nu înseamnă că nu trebuiesc respectate, iubite și protejate. Din contră, cu cât sunt mai firave cu atât trebuie să fie mai protejate, dar acum depinde și pe cine ai în ogradă. Chiar dacă nu o să fie egale bărbaților în cea mai mare măsură, tot vor fi anumite cazuri în care vor fi mai presus decât anumiți bărbați. Da, sunt de acord cu drepturile și pentru femei, n-am nimic împotrivă, adică chiar trebuie respectate mai ales pentru faptul că ne-au dat naștere nouă, bărbaților. În casă aș zice că termenul de egalitatea trebuie să neapărat să existe. Io sunt și cam sucit, dar văd ambele sexe egale, depinzând mai mult de persoană decât de gen. Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nu exista egalitate intre oameni si nu va exista niciodata, nici macar in fata legii, oamenii cu bani fie barbati sau femei vor avea prioritate iar fraierii (oamenii de rand) vor suferi mereu. Cu atat mai putin intre barbati si femei egalitatea nu exista. Exista diferente intre cele 2 sexe din punct de vedere anatomic, emotional cat si mental, dar de asta e frumos, ambele sexe se completeaza si sunt 2 piloni importanti intr-o societate, economia si societatea s-au dezvoltat prin barbat si femeie, o societate condusa doar de un singur sex ar dezechilibra total lucrurile, barbatii sunt priceputi pe anumite nise, femeile pe alte nise. Chiar daca nu suntem egali ar trebui sa respectam si sa protejam femeile, sa nu uitam noi barbatii ca o femeie ne-a purtat in pantece pe fiecare in parte si ne-a dat viata (cu contributia unui barbat) dar tot greul l-au tras mamele din mai multe puncte de vedere, datorita lor suntem oamenii de astazi. Egalitatea este un concept de care trebuie sa tinem cont chiar daca exista diferente. As mai adauga ca barbatii si femeile au masculinitatea si feminitatea in sange, vine natural, d-aia niciodata transexualii oricat s-ar chinui sa mimeze lucrurile astea nu vor putea indiferent din ce sex catre ce sex vor sa faca transformarea sa ajunga la rezultatele naturale, ADN-ul nu le permite sa fie altcineva decat sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

''Egalitatea este cel mai mare dusman al libertatii'' -Petre Tutea.
Asta referitor la ce ai zis tu ca nu avem cum sa fim egali si nici nu ar fi bine sa fie asa

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista egalitate intre oameni oricum, poate doar echilibru, ce au unii n-au altii si tot asa. Ar fi fost oricum prea plictisitor sa fim toti la fel, toti aceeasi culoare a parului, ochilor, pielii, aceeasi inaltime, greutate, aceeasi gandire, ar fi fost bleah!

32 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

N-o fi femeia egala cu barbatul dar nici barbatul nu poate egala femeia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Mi-ar fi placut sa veniti cu logica si argumente nu cu ura si dusmanie voi domanelor/domnisoarelor.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde vezi tu ura si dusmanie? Logica se poate desprinde din ce am spus daca esti suficient de profund. Argumente? Nu cred ca e cazul. Stie toata lumea ca sunt lucruri pe care le face barbatul si femeia nu poate asa cum nici barbatul nu poate face unele lucruri pe care le face femeia. Si nu ma refer numai la nastere aici. Se spune ca in spatele fiecarui barbat de succes, a existat o femeie care l-a ajutat sa ajunga acolo. Fiecare are rolul lui si nu ne putem lipsi nici de femeie nici de barbat in societatea asta. Asta ii face egali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Eh, acum mai vi de acasa, altfel stam de vorba cand vi cu logica si argumente.

| AlexAL275 explică (pentru Lioana):

În majoritatea cazurilor bărbații nu pot fi egali cu femeile, dar asta nu înseamnă că nu sunt femei pe lumea asta care să fie mai presus decât anumiți bărbați. Da, susțin treaba asta cum că bărbatul este mai presus, dar nu totdeauna și asta nu le dă dreptul să se poarte urât cu femeile, să le jignească, să le lovească și să le mai facă nu știu eu ce. Cum am zis și mai sus : trebuie respectate. Sunt o sumă de bărbați care abuzează de treaba asta cu supremația, care ei din contra ar trebuie să gândească că sunt mult mai responsabili de ele. Oricum, sunt mulți nenorociți și nenorocite, depinde și ce ai.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred în egalitate in drepturi și obligații. În fata legii suntem egali. Faptul ca bărbatul are o forță fizica mai mare decât o femeie nu înseamnă că moral, spiritual, intelectual este superior femeii, poate fi chiar invers.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns:

Ai dreptate femeia nu poate fi egală cu bărbatul încă nu am văzut bărbat care sa poarte în pântece timp de 9 luni un copil dupa care să-l nască deci părerea mea este ca atunci o sa fim egali când o sa nasca bărbații când ai sa descoperi un bărbat care a făcut treaba asta atunci sa vi să-mi ți un discurs despre egalitatea dintre sexe!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Si tu speri sa vezi barbati gravizi? aveam pretentii mai mari de la tine...

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 3 ore | iulia0514 a răspuns:

Ai dreptate femeia nu poate fi egală cu bărbatul încă nu am văzut bărbat care sa poarte în pântece timp de 9 luni un copil dupa care să-l nască deci părerea mea este ca atunci o sa fim egali când o sa nasca bărbații când ai sa descoperi un bărbat care a făcut treaba asta atunci sa vi să-mi ți un discurs despre egalitatea dintre sexe!"

Deci unde anume am scris ca as vrea sa vad bărbații gravizi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Pai dupa mintea ta doar asa ar fi si ei luati in considerare, asta, spui tu aici.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citește odată poate înțelegi!

| AlexAL275 explică (pentru iulia0514):

Faptul că bărbatul este mult mai presus decât femeia în majoritatea cazurilor, nu în toate, eu o văd precum o responsabilitate și nu ar trebui să se facă abuz de lucrul ăsta. Ai dreptate, femeia naște, trebuie respectată pentru asta, dar gândește-te puțin la toate lucrurile care te înconjoară și întreabă-te dacă majoritatea au fost făcute de femei.

| iulia0514 a răspuns (pentru AlexAL275):

În orice e nevoie de un echilibru de aceea am fost creați sa ne completăm uni pe alți sunt multe femei care fac lucruri uimitoare dar nu sunt destul de apreciate cât despre ceea ce au făcut bărbații sa ști ca de multe ori nu ar fi reușit dacă nu aveau sprijinul femeilor și desigur sa nu uitam ca tot datorita unei femei au putut face acele lucruri pentru ca o femeie ia adus pe lume deci oricum o iei tot același e rezultatul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexAL275):

"bărbatul este mult mai presus decât femeia"

Ce inseamna "mai presus"? Acesta e un termen extrem de vag si fara substanta atribuita

Ca inaltime?
Femeile scandinave sunt mai inalte decat barbatii romani

Din punct de vedere fizic?
Da, in cele mai multe cazuri da, iar femeile compenseaza prin actul de a naste, ceea ce necesita un sacrifiu biologic nobil

Din punct de vedere intelectual?

Nu. Absolut deloc.
Daca nu ar fi fost diferente de forta fizica intre femei si barbati, femeilor li s-ar fi permis sa studieze exact ca barbatii in istorie.

Femeile au fost subjugate dintotdeauna din cauza diferentei de forta fizica, nu ca ar fi existat vreo diferenta intelectuala legata de gen. Inca din vremea antichitatii scolile erau facute doar de barbati.

Degeaba erai o femeie geniu care putea face descoperiri inaintea lui einstein, că nu puteai sa te lupti cu o armata de barbati. Era fizic imposibil

Plus ca cred si eu ca cineva care a studiat medicina are mai multe sanse sa gaseasca leacul pentru cancer decat cineva caruia nici nu i s-a permis sa invete sa citeasca. Suna foarte logic

Iar acele cateva femei inventatoare, poti cauta si tu prin ce lupte extreme au trecut cu sistemu ca sa aiba acces la resurse care sa le permita sa studieze sau sa faca cercetare. Toate s-au luptat

Din punct de vedere emotional?

Aici as zice ca femeile castiga. Este in natura instinctului matern sa fie mai empatice, sa isi proceseze emotiile mai bine ei si altor persoane, sa isi dea seama de detalii in comportamentul oamenilor sau situatii sociale etc

Deci eu nu prea pricep asta cum ca "barbatii sunt mai presus".

| goguPatent a răspuns:

Ce sa zica si baiatul ala arestat pentru viol? Ca respecta femeile?

| AlexAL275 explică (pentru goguPatent):

Nici nu mi se pare relevant el ca persoană, am fost doar de acord cu ce a zis, am spus mai sus că sunt selectiv. Femeia nu e egală bărbatului în majoritatea cazurilor, bineînțeles sunt unele femei care sunt mai presus decât anumiți bărbați. Femeia nu este cârpa bărbatului și nici invers. Recunosc, sunt multe femei și mulți bărbați care și-au luat boii în cap.

| goguPatent a răspuns (pentru AlexAL275):

Cand incepi discutia despre inegalitatea femeii in societate citand un violator eu zic ca e relevant contextul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În realitate și în legile spiritualității toți suntem egali, sexul este doar o categorie.

În societatea actuală este adevărat că nu suntem egali, fiecare având clase și niveluri diferite, dar tot adevărul ne arată că în societatea actuală femeia nu mai e de mult egală cu bărbatul dacă ar fi să ne luăm după tot ce a realizat. Nu am chef și nici dispoziție de a mă certa sau argumenta, dar am să aduc totuși niște argumente în apărarea femeilor.

Femeile în prezent ca și în trecut conform legilor naturii încă mai nasc, ceea ce bărbații încă nu fac, nasc și de multe ori rămân singure cu copiii, deoarece bărbații, nu toți, nu-și mai îndeplinesc și obligațiile, acelea de tată, iar ele rămân și mamă și tată, mergând la un job, la un oricare job, la fel ca un bărbat, nu toate vor și să avorteze, deci își ia două roluri în cârcă. Femeile au ajuns până și în joburi în care în trecut existau doar bărbați. Femeile pe lângă munca financiară, pe care o exercită, încă mai exercită și munca casnică, deoarece chiar și cele care au bărbați în ogradă, trăiesc în vremuri hibride, știu sigur că nu pot rămâne întreținute sau cu scuza că "au grijă de copii", mai ales acum când meseria de bonă e la mare trend, preferă să lase copiii cu bona doar ca ele să aducă un venit în casă, știu sigur că nu e încă o lege, dar bărbatul oricare ar fi el, ăsta din secolul 21 are această pretenție, dar știu sigur că în mentalitatea tuturor chiar cu toată emanciparea, încă mai există o "pretenție" sau mentalitate din vechi timpuri, "că femeia s-a născut pentru casă", femeia trebuie să se pună mereu pe ea pe ultimul loc, pentru nevoile tuturor, doar ăsta e spiritul de mamă, femeia mai primește și câte o palmă de la alesul ei, și câte femei nu trăiesc drama asta, dar nu pleacă la prima palmă, nici chiar în ziua de azi, eu una încă mă mai îngrozesc că mai sunt femei care trăiesc cu mentalitatea asta și lista ar continua, dar mă opresc aici. Te las pe tine să judeci tot și să crezi ce vrei în final. Eu doar am prezentat realitatea hibridă a unor femei din ziua de azi. Femei care sunt și bărbați și femei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Femeile în prezent ca și în trecut conform legilor naturii încă mai nasc, ceea ce bărbații încă nu fac''
Eu sper ca ai zis la misto asta cu ''barbatii inca nu fac'' sau ce, speri ca si barbatii vor naste intr-o zi? rolling on the floor

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am citit comentariul tău pe sărite, așa că nu-l voi comenta per ansamblu, ci mă voi lega doar de părțile pe care am avut răbdarea să le citesc.
Ce sunt acele "legi ale spiritualității" de care vorbești? Cine le-a scris?
De ce zici că "sexul e doar o categorie" ca argument împotriva ideii că femeile și bărbații sunt inegali? Două categorii nu pot fi inegale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Legile lui God. Dar nu toți cred în El, așa că am spus mai lejer "legile spiritualității" în fața Lui God sau a legilor ăstora și femeia și bărbatul sunt egali.

În fața societății, clar, nu!

Prin categorie, mă refer la sexul masculin și feminin, sunt doar niște categorii/specii (femeie și bărbat) dar asta nu înseamnă că ar trebui să ne facă să ne simțim inferiori și superiori.

Și da, poate am lăsat impresia că aș vrea să subliniez superioritatea femeii, dar în final nu asta am vrut să transmit ci că femeia are rolul ei, iar mai ales în prezent are roluri duble, hibride, parcă încearcă să exercite și roluri apuse, din trecut, dar clar trebuie să se ridice și la înălțimea noilor standarde și aspirații ale erei moderne.

Iar poate de aici și ideea transmisă cum că femeia ar fi superioară, dar cred că în final dacă toți am accepta "legile spiritualității" mai mult decât pe cele sociale, am vedea că God a pus un echilibru în tot, sunt anumite lucruri pe care claaar le pot îndeplini doar bărbații (și aici mă pot da exemplu personal, care oricât aș încerca să fiu pe picioare, la capitolul mecanică și reparare de mașini, nu o să excelez, deși admit că aspir la cât mai multe cunoștințe, ținând cont că sunt șofer, deci e un domeniu unde oricât ar excela o femei, e clar tărâmul bărbaților și mai sunt și altele) și claaar sunt unele lucruri pe care le pot exercita doar femeile, cum ar fi sarcina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi că tehnologia a avansat mult. happy Eu doar stau, aștept și privesc cum societatea va inventa această minune. Atât vă spun, să nu mă uitați când o să puteți naște și voi, dragi bărbați. Sper că nu o să mă și înjurați când o să nașteți, că am îndrăznit să gâdesc atât de sus. Dar o văd realizabilă, adică am ajuns noi pe lună și-n alte galaxii și nu putem inventa nașterea la masculi?!?

P.S. dacă totuși nu or să vrea să descopere invenția asta, claaaar în spate va fi un bărbat fricos care nu va vrea să se complice cu procesul nașterii. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa mor inainte sa apara o astfel de odiosenie in societate!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce scrii "God" în loc de "Dumnezeu"?
În altă ordine de idei, bărbatul și femeia sunt, într-adevăr, egali d.p.d.v. SPIRITUAL. Sf. Apostol Pavel le-a scris celor din Galatia că "nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus". Sf. Grigorie al Nyssei zicea că și femeia este făcută după chipul lui Dumnezeu, ca și bărbatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ți s-ar părea odioșenie? laughing Și sexul era conform Bibliei doar pentru înmulțire și uite unde s-a ajuns astăzi, sexul vinde, sexul învârte multe. laughing Cine credea acum 60 de ani că noi azi o să stăm pe TPU, FB și alte din astea, din propriile noastre fotolii, din mii de colțuri ale lumii, o să comunică unii cu alții.

O văd realizabilă, o simt, o presimt. O să vină ea într-o bună zi. laughing) Dacă nu voi rămâne doar o nebună între oameni normali, care nu vor descoperi niciodată invenția asta. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti de parca ar fi ceva util societatii, e doar o abominatie care in mintea ta e ceva normal. Am incheiat subiectul.

| Iepuroi a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum mai devreme am face utere artificiale decât să ne complicam cu prostii din alea când corpul unui bărbat oricum nu e făcut pentru nașteri pentru aia exista alt sex happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iepuroi):

Pai da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana sa apara propagandele astea noi de divizare a barbatilor si femeilor fiecare isi stia rolul in societate, barbatul mergea la munca sa aduca bani in casa, repara ce se strica in casa, aducea mancarea, proteja casa, nevasta si copiii de posibile pericole. Nevasta ingrijea copiii, facea mancare, curat, mergea la lucru. Amandoi faceau asta fara sa se vaite sau sa vrea ca sa schimbe rolul.
O data cu propagandele de divizare si anume feminismul extremist si MGTOW barbatii si femeile nu doar ca nu isi mai stiu rolul dar se si urasc intre ei astfel ca rata divorturilor a crescut semnificativ si a casatoriilor a scazut drastic.
Relatiile pe termen lung sunt din ce in ce mai mici, ba mai mult nu prea mai exista relatii serioase, doar din interese sau cu beneficii.
In concluzie barbatul si femeie nu au cum sa fie la fel, fiecare are rolul lui ca o societate normala sa functioneze, cum ar fi ca intr-o inteprindere toti sa fie sefi, cine ar mai lucra produsul finit?