| YourFriend a întrebat:

Hey TPU!
Deci... o problema de logica la care nu am gasit nicio rezolvare pana acum (si tot lucrez de cateva zile). Suna cam asa:
"Iepurele spune ca pisica minte. Pisica spune ca Alice minte. Alice spune ca iepurele si pisica mint.
Cine minte si cine spune adevarul?"
Pana la urma am ajuns la decizia ca nu se poate rezolva, imi puteti schimba parerea si sa ma luminati si pe mine? big grin
Dau fundawinking

4 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Alice are dreptate, ceilalti 2 mint pentru ca :
Pisica din start cand nu il acuza pe iepure inseamna ca minte, preocuparea e mai mare sa alunge vina de la ea decat sa corecteze o afirmatie gresita.
Iepurele la fel...

| YourFriend explică (pentru Mann02):

Un raspuns bun... la asta nu m-am gandit, dar totusi daca iepurele si pisica mint, inseamna ca iepurele minte cand spune ca pisica minte, deci pisica spune adevarul, si Alice ajunga sa minta din nou. Asta inseamna ca ceilalti doi spun adevarul. Pff... e prea complicata problema, nu se poate rezolva.

| AlxMro a răspuns:

Iepurele nu are cum sa spuna adevarul, pentru ca atunci pisica ar minti cand spune depre alice ca minte si atunci alice ar spune adevarul ceea ce intra in contradictie cu presupunerea ca iepurele spune adevarul. Deci iepurele minte asadar pisica spune adevarul iar alice spune adevarul in privinta iepurelui si minte in privinta pisicii.

| YourFriend explică (pentru AlxMro):

Ce ai zis tu e corect, in afara de ultima parte... Alice spune despre amandoi ca mint, iar daca pisica spune adevarul inseamna ca Alice minte si despre iepure si despre pisica. Nu poate spune adevarul despre iepure si sa minta in privinta pisicii, ori zice ca mint amandoi ori zice ca amandoi spun adevarul.