| anonim_4396 a întrebat:

Oare eu sunt singurul care nu vreau sa ma casatoresc atunci cand voi fi mai "mare"?
Pur si simplu nu vreau sa fiu "legat" pe viata de cineva. Nu vad care este folosul casatoriei, si nu vad casatoria ca pe o optiune in viata mea.
Oare este ceva gresit in asta?

59 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru zanacapsunica):

Ma bucur ca nu sunt singurul care crede asta happy

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns:

Nici eu nu vreau!

| Dorotheea21 a răspuns:

Realizezi ca toti casatoritii rad cu gura pana la urechi, spunandu-si: "Au venit vitejii!"? big grin
Pentru ca nu ai cum sa stii cum o sa gandesti peste 5 ani sau 10 ani, si nici nu ai cum sa stii ce fel de persoane o sa iti scoata viata in cale.
Va pune una fusta in cap, de o cereti si cu copilul altuia.
Mai bine nu spune niciodata "nu vreau", foloseste-l pe "nu acum". happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Sunt foarte sigur de decizia mea. Pur si simplu nu simt nevoia de a fi legat pe viata de alta persoana, oricat de mult as iubi acea persoana.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti "foarte sigur" ACUM.
Incheiem aceasta discutie tot acum, pentru ca este lipsita de sens. big grin
Nu ai cum sa dovedesti nimanui, nici macar tie, ca la fel ai sa fii si peste 10 ani.
Numai un incuiat spune, "Am sa fiu toata viata, la fel in gandire, ca acum, la 18 ani!"
Noapte buna.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Noapte buna.
P.S. Nu am 18 ani big grin
Dar mersi oricum pentru compliment happy

| syd2 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar cati ani ai?

| Iunix a răspuns:

Când o să-ți placă la nebunie de cineva o să-ți schimbi părerea. Nimic nu e bătut în cuie, oricând poți avea o altă idee / mentalitate despre ceva.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nici eu nu vreau sa ma casatoresc, insa probabil ca la un moment dat o sa o fac. Nu stiu daca o sa ma casatoresc pentru ca peste zece ani o sa imi doresc neaparat sau doar pentru ca vreau sa am un inel de logodna si o rochie de mireasa, insa pe langa astea casatoria ofera anumite avantaje legale pe care nu le vei avea altfel. Iar dupa ce iti gasesti un partener stabil pe care il vei avea de alti zece, douazeci de ani veti fi facut lucruri impreuna de care nu ai beneficia neaparat daca ati fi ramas la stadiul de concubinaj. Iar daca mai exista si un copil, doi pe drum, atunci avantajele casatoriei cresc. Iar de multe ori, casatoria este privita si din punctul asta de vedere.

| Mayhem666 a răspuns (pentru syd2):

Am aproape 21.

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mi-ai furat vorbele.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Nici eu nu vreau

| Dorotheea21 a răspuns (pentru T0T):

Nu ti-am "furat" nimic. happy
Cred ca nu este normal ca cineva sa spuna: "Nu am sa imi schimb niciodata conceptiile, parerile si modul de gandire, o sa raman la fel si la 50 de ani!"
Exista nume medicale pentru cei care gandesc la 40 sau 50 de ani ca in copilarie sau adolescenta. big grin

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Normal că practic nu mi-ai furat nimic doar că am făcut aluzie faptului că am aceleași idei în ceea ce privește această întrebare și cred că ar fi trebuit să îți dai seama de asta.
În loc să dau un răspuns asemănător eu zic că e mai simplu așa.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și chiar și așa cred că chiar dacă spunem astea tot există lucruri pe care considerăm în adâncul nostru că nu le vom face niciodată deci e destul de ironic.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru T0T):

Am inteles sensul tau, doar am profitat de ocazie sa-mi intaresc mesajul. big grin
E destul de inspaimantator faptul ca unii raman sau vor sa ramana blocati in conceptiile de la 20 de ani.
"Nu am sa fac niciodata cutare!"
Zau? laughing
Am iesit, o zi usoara. happy

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ușoară e mereu. Frumoasă să fie. Sper că mi-ai înțeles și ultimul punct de vedere(din al doilea răspuns, reply la ce am spus), sunt sigur că dacă te uiți la tine te regăsești și tu în el, deși dacă chiar ți se aplică cu siguranță ceea ce ai spus și chiar crezi în oricare viitoare posibilitate păi e ceva excepțional dar mi-e greu să cred. Deci, o zi frumoasă.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Eu unul îmi amintesc că am supărat odată pe cineva când am spus că nu știu dacă voi face un anumit lucru, adică era gen cum pot să nu fiu sigur pe așa ceva? laughing Dar sincer îți spun că pe cât de deschis sunt posibilităților tot există lucruri pe care consider că nu le voi face sub nicio formă și mi-e greu să cred că nu am dreptate. Oricum întrebarea asta mi-a inspirat genul de problemă care nu poate să îți ofere siguranță, adică exact ce ai spus tu. Majoritatea problemelor nu îți pot oferi siguranță. Ce e drept e că ai nevoie de maturitate pentru a gestiona unele chestiuni și probleme.

| August99 a răspuns:

Exact. Iubirea adevarata poate fi impartasita si fara acte.

| KanezuY a răspuns:

Domnule AnimeLover, ne tot inebunesti cu intrebarile tale happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru KanezuY):

Ma bucur ca iti plac intrebarile mele laughing

| ălkjmhgf a răspuns:

Nu e nimic greșit că îți dorești asta acum. E ca și cu speranțele și planurile de viitor, e ok să le avem, dar nu trebuie să le oferim o credibilitate prea mare pentru că nu știi cât de realizabile sau nu vor fi. Văzusem un răspuns ce îți aparținea în care afirmai că nu ai avut o iubită până acum, ceea ce e ciudat că nu ai ajuns să simți cum e acel sentiment și spui asta. E ca și cum vezi un fruct pe care nu l-ai gustat niciodată și spui despre el că nu e bun. O să te maturizezi, o să te schimbi, o să privești altfel viața și probabil o să găsești un om pe care o să-l vrei aproape tot restul vieții, dar la fel de posibil e să se întâmple cum spui tu. Nu ai de unde să știi, viața e destul de misterioasă și imprevizibilă uneori.
Și la fel ca tine cred și eu că o să vreau să rămân singură, dar cine știe ce ne rezervă timpul.

| Vitezaaaa a răspuns:

Tu vei casatori prima fata care o sa fie de acord sa te sarute cu limba. Pari 100% genul ala de baiat. Pari genul de baiat care zicea Dorothea. Cu frica sa nu mori singur o sa iei pe una care are cativa copii ( evident facuti cu alti barbati nu cu tine ) si o sa devii un tampon emotional pentru ea.

| Drimmero a răspuns:

Pana te insori iti trece!

| darrio2007 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Corect,draga mea! Asa gandeam si eu. Si acum am copii mai mari decat ei.

| peperonies a răspuns:

Cum merge clasa a 7-a?

| Mayhem666 a răspuns (pentru peperonies):

Clasa a 7-a? Haha, ma faci sa rad.