| anonim_4396 a întrebat:

Oare eu sunt singurul care nu vreau sa ma casatoresc atunci cand voi fi mai "mare"?
Pur si simplu nu vreau sa fiu "legat" pe viata de cineva. Nu vad care este folosul casatoriei, si nu vad casatoria ca pe o optiune in viata mea.
Oare este ceva gresit in asta?

59 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pana te insori iti trece!

| anonimg a răspuns:

Numai in casatorie omul se poate dezvolta pe toate planurile.
Este adevarat ca atunci cand dau de greu in casatorie, unii oameni dau bir cu fugitii. Dar tocmai necazul in sine ne aduce in stare ca sa-l rezolvam. Si rezolvarea lui ne solicita mintea si inima; si rezolvand problema intr-un mod armonios, de dorit(adica fara cearta, scandal, mustrari, acuzatii, priviri patrunzatoare), aceasta ne formeaza un caracter care rar il intalnesti.
Dar ca sa avem un asemenea caracter de dorit, placut, atunci trebuie sa ni-l dezvoltam prin efort. Si unde este locul cel mai propice al dezvoltarii caracterului decat familia?
Unii se casatoresc doar ca sa le fie lor bine; si ei cred ca vor gasi fericirea formandu-si o familie. Dar gandul acesta ii va duce mai tarziu la despartire si la divort. Pentru ca isi cauta binele lor mai mult decat al celorlalti. Altii se chinuie ani de zile cu caracterul partenerului lor care si-i l-au ales, crezand ca pe parcurs acesta va dobandi un caracter mai bun. Se poate sa-l dobandeasca, dar fara efort din partea amandorura este imposibil.

Asadar, daca nu ai vreun motiv bine intemeiat ca sa nu te casatoresti, atunci trebuie sa te casatoresti. Altfel te vei simti neimplinit.
Este adevarat ca sunt multe obstacole care ne impiedica sa ne casatorim, de o natura sau alta(financiara, psihica, sentimentala, fizica, sau orice altceva). De asemeni mai este si lipsa de ajutor pe care multi copii il resimt din partea parintilor lor. Sunt multi parinti care cred ca daca le-a oferit casa si masa copiilor lor, cred ca au facut de-ajuns pentru acestia. Parintii neglijeza aproape complet incurajarea si educatia copiilor lor. (Si nu ma refer la educatia scolara pe care dau doar 5 lei dintr-o 100). Prin casa si masa pe care le-o ofera copiilor lor, ei nu si-au indeplinit nici macar o treime din datoria de parinte.

Ca un rezumat al celor spuse, casatoria nu este un loc in care sa ne simtim noi bine, ci un loc in care sa-i facem pe ceilalti sa se simta bine. Noi oamenii latura aceasta trebuie sa ne-o dezvoltam; latura care apoape ca nici nu mai exista.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonimg):

"Asadar, daca nu ai vreun motiv bine intemeiat ca sa nu te casatoresti, atunci trebuie sa te casatoresti. Altfel te vei simti neimplinit."
Trebuie sa te casatoresti? Serios? Cine spune? Societatea? Eu nu ascult de gura lumii, si nu urmez regulile societatii, daca societatea vrea ca eu sa fiu intr-un fel, asta nu inseamna ca eu o sa fiu in acel fel, imi traiesc viata dupa propriile mele reguli si principii, nu dupa cum dicteaza societatea. Ceea ce ai spus tu dovedeste ca esti influentat de ce spune societatea sa faci. Ei bine, ti sa te anunt ca eu nu sunt ca tine, eu nu fac ce spune societatea, eu sunt propriul meu sef si fac doar ce vreau si ce simt.
Eu nu am nevoie sa ma casatoresc, ca sa ma simt implinit. Ca sa ma simt implinit trebuie sa imi indeplinesc visele, iar casatoria nu este unul dintre acele vise. O data ce apare casatoria, apar si responsabilitatile, iar eu nu vreau sa am responsabilitati, stiu ca asta suna acum putin absurd, dar eu vreau sa fiu liber.
Fericirea mea nu consta in casatorie.
Pana la urma, ce e casatoria? Te legi de o persoana pe viata cu ajutorul unei bucati de hartie.
Eu pot sa traiesc fericit cu persoana iubita si fara sa am acea bucata de hartie, si poate asa sunt si mai fericit, pentru ca stiu ca asa nu trebuie sa am responsabilitati prea multe.
Plus ca mie casatoria mi se pare ceva absurd si o bataie de cap cu toate pregatirile si invitatiile si banii cheltuiti airea, cand pot sa traiesc fericit si fara alea, cu banii pe care i-as cheltui pe o nunta, mai bine ii strang si plec intr-o vacanta de cateva saptamani undeva departe decat sa ii cheltui pe toti pentru o noapte.
Plus ca eu urasc nuntile din toate punctele de vedere, absolut toate.

| anonimg a răspuns (pentru Mayhem666):

Departe de mine gandul sa privesc lucrurile asa cum le priveste societatea.
Ce vreau sa spun este ca asa am fost noi creati; asa suntem noi oamenii ca sa traim in familii; asa este gena noastra.
Cat priveste responsabilitatile, trebuie sa le avem pentru ca ne ajuta pe noi. Imagineza-ti un om responsabil; te poti baza pe un astfel de om mai mult decat pe oricare altul. De ce? Pentru ca atunci cand da de greu experienta il ajuta.
Vorbind si despre certificatul de casatorie, acesta ne ajuta in doua lucruri:
1. in societatea in care traim(pentru ca ne place sau nu, traim in mijlocul ei si o formam si eu si cu tine);
2. ajuta la stabilitatea familiei. Adica atunci cand dai de greu si nu ai acte, sau ajungi sa te plictisesti in relatie, iti este mai usor sa pleci decat sa rezolvi necazul. Pur si simplu nu te tine nimic legat de partenerul de viata.
Si crede-ma, casatoria nu este instituita de oameni, ci ea vine de mai sus de oameni.
In ce priveste nunta, sunt mai multe alternative:
-restransa, in familie cu minim de cheltuieli;
-altii(care au bineinteles) investesc 8.000-10.000 de lei si la final castiga 40.000 lei);
-exista si varianta ca mirii sa inchirieze doar o masa la restaurant. Adica macar sa-i cinteasca pe cei doi martori(sau cum le mai zice: nasi). Mai exista si o ultima varianta: sa nu mai cinsteasca pe nimeni. In felul acesta mirii pot gasi 2 prieteni care sa-i puna martori si care de comun acord sa nu existe nici o obligatie din partea niciunei parti. Eu am fost unul din cei 2 martori la o nunta. Am acceptat pentru ca mirii nu erau instariti si ne cunosteam destul de bine. Asa ca m-am simtit de un real folos in privinta aceasta.
Crede-ma ca nici mie nu-mi plac nuntile si niciun fel de petrecere.
Oricum ar fi, nunta este o bucurie si iti doiresti ca sa se bucure impreuna cu tine si toti pe care-i cunosti. Ca astazi nunta este o destrabalare si oamenii nu stiu cum sa o faca atractiva, este din pricina gusturilor oamenilor care se strica din zi in zi. In plus, pentru ca mie nu imi place sa ascult orice fel de muzica, ma duc doar in treacat sa salut mirii; le dau darul meu si am plecat de acolo.

| Mayhem666 a răspuns:

Multumesc pentru complimente, deja ti-am dat report happy

| sublime89 a răspuns:

Se vede ca-ti place Japonia.hee hee Nu e nimic in neregula, normal. E alegerea fiecaruia. Doar ca Romania e o tara mai conservatoare unde casatoria e ceva sfant si esential. Oamenii necasatoriti dupa o anumita varsta sunt priviti ciudati la noi, dar asta e problema lor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru sublime89):

Ce legatura are Japonia cu casatoria?

| sublime89 a răspuns (pentru Mayhem666):

E o tara in care tot mai multi oameni nu se casatoresc, sau aleg sa nu aiba relatii. Iar asta va duce probabil la o imbatranire si o scadere treptata a populatiei. Sunt printre primele tari din lume la acest capitol.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nici eu nu vreau sa ma casatoresc, insa probabil ca la un moment dat o sa o fac. Nu stiu daca o sa ma casatoresc pentru ca peste zece ani o sa imi doresc neaparat sau doar pentru ca vreau sa am un inel de logodna si o rochie de mireasa, insa pe langa astea casatoria ofera anumite avantaje legale pe care nu le vei avea altfel. Iar dupa ce iti gasesti un partener stabil pe care il vei avea de alti zece, douazeci de ani veti fi facut lucruri impreuna de care nu ai beneficia neaparat daca ati fi ramas la stadiul de concubinaj. Iar daca mai exista si un copil, doi pe drum, atunci avantajele casatoriei cresc. Iar de multe ori, casatoria este privita si din punctul asta de vedere.

| Clorox a răspuns:

Nici eu nu vreau!

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Cum merge clasa a 7-a?

| Mayhem666 a răspuns (pentru peperonies):

Clasa a 7-a? Haha, ma faci sa rad.

| MaliciousDeath a răspuns:

Si eu am o retinere.De multe ori casatoria te face mai lenes pe plan sentimental, tocmai prin siguranta pe care se presupune ca o aduce.

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Nici eu nu vreau

| untu a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Daca te vei indragosti de un baiat frumos, bun si chipes si te va cere de nevasta, tot vei marita si sa aveti copii si sa fiti fericiti amandoi pana la adanci batraneti! Daca nu, ai sa ramai fata batrana si singura ca o sa regreti de ce nu te-ai casatorit la timp! Daca nu vreti sa va casatoriti, atunci va veti calugari si vei intra la o manastire de maici si acolo veti ramane pentru totdeauna!

| Dorotheea21 a răspuns:

Realizezi ca toti casatoritii rad cu gura pana la urechi, spunandu-si: "Au venit vitejii!"? big grin
Pentru ca nu ai cum sa stii cum o sa gandesti peste 5 ani sau 10 ani, si nici nu ai cum sa stii ce fel de persoane o sa iti scoata viata in cale.
Va pune una fusta in cap, de o cereti si cu copilul altuia.
Mai bine nu spune niciodata "nu vreau", foloseste-l pe "nu acum". happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Sunt foarte sigur de decizia mea. Pur si simplu nu simt nevoia de a fi legat pe viata de alta persoana, oricat de mult as iubi acea persoana.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti "foarte sigur" ACUM.
Incheiem aceasta discutie tot acum, pentru ca este lipsita de sens. big grin
Nu ai cum sa dovedesti nimanui, nici macar tie, ca la fel ai sa fii si peste 10 ani.
Numai un incuiat spune, "Am sa fiu toata viata, la fel in gandire, ca acum, la 18 ani!"
Noapte buna.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Noapte buna.
P.S. Nu am 18 ani big grin
Dar mersi oricum pentru compliment happy

| syd2 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar cati ani ai?

| Mayhem666 a răspuns (pentru syd2):

Am aproape 21.

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mi-ai furat vorbele.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru T0T):

Nu ti-am "furat" nimic. happy
Cred ca nu este normal ca cineva sa spuna: "Nu am sa imi schimb niciodata conceptiile, parerile si modul de gandire, o sa raman la fel si la 50 de ani!"
Exista nume medicale pentru cei care gandesc la 40 sau 50 de ani ca in copilarie sau adolescenta. big grin

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Normal că practic nu mi-ai furat nimic doar că am făcut aluzie faptului că am aceleași idei în ceea ce privește această întrebare și cred că ar fi trebuit să îți dai seama de asta.
În loc să dau un răspuns asemănător eu zic că e mai simplu așa.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și chiar și așa cred că chiar dacă spunem astea tot există lucruri pe care considerăm în adâncul nostru că nu le vom face niciodată deci e destul de ironic.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru T0T):

Am inteles sensul tau, doar am profitat de ocazie sa-mi intaresc mesajul. big grin
E destul de inspaimantator faptul ca unii raman sau vor sa ramana blocati in conceptiile de la 20 de ani.
"Nu am sa fac niciodata cutare!"
Zau? laughing
Am iesit, o zi usoara. happy

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ușoară e mereu. Frumoasă să fie. Sper că mi-ai înțeles și ultimul punct de vedere(din al doilea răspuns, reply la ce am spus), sunt sigur că dacă te uiți la tine te regăsești și tu în el, deși dacă chiar ți se aplică cu siguranță ceea ce ai spus și chiar crezi în oricare viitoare posibilitate păi e ceva excepțional dar mi-e greu să cred. Deci, o zi frumoasă.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Eu unul îmi amintesc că am supărat odată pe cineva când am spus că nu știu dacă voi face un anumit lucru, adică era gen cum pot să nu fiu sigur pe așa ceva? laughing Dar sincer îți spun că pe cât de deschis sunt posibilităților tot există lucruri pe care consider că nu le voi face sub nicio formă și mi-e greu să cred că nu am dreptate. Oricum întrebarea asta mi-a inspirat genul de problemă care nu poate să îți ofere siguranță, adică exact ce ai spus tu. Majoritatea problemelor nu îți pot oferi siguranță. Ce e drept e că ai nevoie de maturitate pentru a gestiona unele chestiuni și probleme.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Corect,draga mea! Asa gandeam si eu. Si acum am copii mai mari decat ei.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Ohooo! Esti bun de insurat! E timpul sa te insori cu o fata frumoasa si credincioasa!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Nu multumesc.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru T0T):

Una este ce consideram, si cu totul altceva CE vom face la un anumit moment, si acum nu ma refer la tampenia legata de casatorie sau burlacie. laughing (nu stiu cum se spune la noi).
Ma refer la scenarii grele, adica pot sa cred eu mult si bine ca de exemplu, nu am sa ucid.
Peste un an, imi intra unul in casa, si de groaza, ii dau una in cap.
De ce deci, sa folosesc: "Eu niciodata NU AM SA?"
Cred ca gandesc dincolo de varsta, ca sa nu-mi para rau mai tarziu de cat de absurda am fost. happy

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

De exemplu eu nu cred că vreodată am să ucid un om nevinovat, lipsit de apărare sau că am să îl chinui, torturez până la moarte. Cu o parte din caracter ne naștem iar acea parte o dezvoltăm de-a lungul timpului în funcție de factorii din jur și începem să ne formăm, să adoptăm unele principii după care ne trăim viața, principii care nu sunt foarte ușor de urnit din loc pentru unii. Oamenii în general dacă apuci să îi cunoști nu sunt atât de imprevizibili deoarece rar se vor găsi oameni să facă ceva care chiar nu le stă în fire iar dacă se întâmplă, undeva e o problemă care ne-a ieșit din "ecuație". Chiar și atunci când unii oameni sunt imprevizibili sunt pentru că nu apuci să îi cunoști cum trebuie dar până la urmă mulți nu se cunosc nici pe ei înșiși cum trebuie. Rar au fost oameni care pe mine au putut să mă surprindă. Și cum am dat acest exemplu mai am câteva în minte pentru care aș băga totuși mâna în foc. Desigur, viitorul nu îl poți intui în mod absolut, niciodată nu vei avea o siguranță până la un punct din viitor dacă nu ajungi acolo dar șansele variază iar uneori tind spre absolut. Lucrurile care îmi spulberă principiile prea mult și dacă un eu din viitor le voi face mă pot condamna de pe acum, dar cum ziceam, suntem limitați mult și bine de caracterul nostru iar dacă avem acele principii și armonizate cu acesta, lucrurile sunt aproape clare(nu absolut clare, dar aproape).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu nu vreau sa ma casatoresc, e o prostie

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o prostie! Poti sa stai o vreme singur, dar o sa faci o depresie cand vei vedea cuplurile fericite plimband impreuna, o familie fericita cu copii! Nu poti sa stai singur mult timp si crezi ca o sa fii asa fericit singur!

| Iunix a răspuns:

Când o să-ți placă la nebunie de cineva o să-ți schimbi părerea. Nimic nu e bătut în cuie, oricând poți avea o altă idee / mentalitate despre ceva.

| August99 a răspuns:

Exact. Iubirea adevarata poate fi impartasita si fara acte.

| untu a răspuns (pentru August99):

Casatoria din dragoste si iubire poate fi impartasita cu acte in regula eliberata de ofiterul starii civile si cu cununie religioasa in biserica cu binecuvantarea Lui Dumnezeu! Doar asa veti putea sa fiti foarte fericiti in intreaga viata pana la adanci batraneti!

| August99 a răspuns (pentru untu):

Pot fi fericita cu o persoana si fara actele ofiterului starii civile. Multumesc.

| untu a răspuns (pentru August99):

Nu se poate! Va trebuie actele de la starea civila pentru schimbarea unui buletin, pentru angajarea unui loc de munca, la achizitionarea sau la vanzarea unui apartament sau casa, etc.....cand trebuie sa faci rost de mai multe acte, mai ales si pe cele de casatorie civila!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Eu zic sa nu mai contrazici pe toata lumea, Mr. Inteligenta
Daca tu ai alta parere nu inseamna ca trebuie sa ne contrazici tu, lumea are pareri diferite, nu suntem toti ca tine

| KanezuY a răspuns:

Domnule AnimeLover, ne tot inebunesti cu intrebarile tale happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru KanezuY):

Ma bucur ca iti plac intrebarile mele laughing

| ălkjmhgf a răspuns:

Nu e nimic greșit că îți dorești asta acum. E ca și cu speranțele și planurile de viitor, e ok să le avem, dar nu trebuie să le oferim o credibilitate prea mare pentru că nu știi cât de realizabile sau nu vor fi. Văzusem un răspuns ce îți aparținea în care afirmai că nu ai avut o iubită până acum, ceea ce e ciudat că nu ai ajuns să simți cum e acel sentiment și spui asta. E ca și cum vezi un fruct pe care nu l-ai gustat niciodată și spui despre el că nu e bun. O să te maturizezi, o să te schimbi, o să privești altfel viața și probabil o să găsești un om pe care o să-l vrei aproape tot restul vieții, dar la fel de posibil e să se întâmple cum spui tu. Nu ai de unde să știi, viața e destul de misterioasă și imprevizibilă uneori.
Și la fel ca tine cred și eu că o să vreau să rămân singură, dar cine știe ce ne rezervă timpul.

| Cliar a răspuns:

Nu esti nici primul si nici ultimul. Mai multi oameni aleg sa nu se casatoreasca si nu e nici un lucru rau in asta.

| untu a răspuns (pentru Cliar):

Va inselati! Nu este bine ca omul sa fie singur! Omul cand duce o viata sedentara se imbolnaveste!

| Cliar a răspuns (pentru untu):

Esti tu bolnav mintal prietene. Daca nu te casatoresti nu inseamna ca ai o viata sedentara si ca stai numai in casa izolat si ca nu comunici cu nimeni. Si in plus nu poti sa-i bagi nimanui pe gat casatoria, cunosc tone de oameni necasatoriti si care nici macar nu intentioneaza sa se casatoreasca, care sunt de cel putin 10 ori mai fericiti si mai sanatosi din punct de vedere al gandrii decat cei casatoriti.

| untu a răspuns (pentru Cliar):

Te rog frumos sa va retrageti comentariu aceasta!

| Cliar a răspuns (pentru untu):

Daca vrei sa te rogi treci pe la biserica. Aici suntem la thread-ul conversatii

| untu a răspuns (pentru Cliar):

Da,la conversatii cu sfaturi, raspunsuri si recomandari utile pentru binele si fericirea lor!

| Cliar a răspuns (pentru untu):

Deja o dai in penibil si n-are rost sa dezbat subiecte care te depasesc mintal. Eu am raspuns strict la intrebarea lui AnimeLover95 si mi-am dat cu parerea, ca oricum alegerea este a lui si doar el isi stabileste propriul standard de "bine" si "rau". Tu doar ai incercat sa iti fortezi ideea ca sa te auto-satisfaci ca ai avea dreptate.

| Ștefan058 a răspuns:

Same bro

| Vitezaaaa a răspuns:

Tu vei casatori prima fata care o sa fie de acord sa te sarute cu limba. Pari 100% genul ala de baiat. Pari genul de baiat care zicea Dorothea. Cu frica sa nu mori singur o sa iei pe una care are cativa copii ( evident facuti cu alti barbati nu cu tine ) si o sa devii un tampon emotional pentru ea.

| AndreeaMihaelaGeauzar a răspuns:

Bună! Te ai căsătorit?