| Nyarlathotep a întrebat:

Am o situatie mai complicata. Am fost cerut recent in casatorie de o fata cu care ma cunosc de mai bine de 10 ani, o persoana cu care ma inteleg extraordinar de bine si care a fost mereu alaturi de mine. Stiu, e o raritate o fata sa ceara in casatorie un barbat si exact asta mi s-a intamplat. Nu stiu daca am gresit sau nu, dar pe moment am spus DA. Nu vreau sa o fac sa sufere si intr-un fel daca ar fi sa ma casatoresc vreodata cu cineva, nu m-as vedea cu nimeni altcineva decat cu ea. Pe de alta parte sunt foarte speriat de ce implica casatoria si am vazut cum in ziua de azi, multe relatii si casnicii se destrama foarte repede si nu stiu daca ma simt in stare sa fac asta, mai ales ca pana acum ma feream de casatorie. Relatia noastra nu era una oficiala, desi faceam de toate impreuna. Eu am 25 de ani, ea are 27. Nu stiu daca fac o greseala spunand DA sau NU. Daca era vorba de altii probabil as fi spus ca e o greseala, dar cand e vorba de mine nu este simplu deloc. Ideea e ca am spus deja DA. Pe de o parte nu regret, dar pe de alta parte nu mai am liniste si ma tot gandesc ce presupune. Sa ramana acel da ferm sau sa renunt?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i ca nu mai vrei si stati impreuna la bine & la rau. O despartire fara instanta sau avocat e gratuita

| Adry05 a răspuns:

Dacă n-ați trăit împreună ca și cuplu nu mi se pare deloc ok să vă căsătoriți pentru că nu vă știți din acea perspectivă.
locuiți și împreună o perioadă să vedeți cum sunteți. Mi se pare o prostie să te căsătorești fără să stai împreună cu acea persoană o perioadă, abia atunci vezi exact cum vă înțelegeți, la dormit la unu la altul din când în când și ieșit la întâlniri când sunteți amândoi bine, liberi și relaxați nu ai de unde să-ți dai seama cum e o persoană de fapt.
Și ți-o zic din experiențăwinking

| Violleta2022 a răspuns:

La 25 de ani, inca te mai sperie un angajament?
Nu te-ai maturizat pana acum, sau dai fuga sa te ascunzi de frica?
Ce crezi ca ti se intampla acum, daca timp de 10 ani cat ai fost cu ea nu ti s-a intamplat nimic rau?
Singura diferenta este o hartie, care oficilizeaza relatia!
Daca renunti, vei regreta toata viata, pentru ca o alta care sa stea iubitoare si intelegatoare ca tine, atata vreme, nu vei mai gasi.
Uneori voua barbailor, vi se urca la cap prostia si dati cu piciorul la ce aveti mai bun in viata, iar cand ramaneti singuri si realizati ce ati pierdut, incercati sa reparati ceea ce nu se mai poate repara.
De fapt, chiar este foarte simplu! daca o iubesti cu adeavarat, spui "da" si mergi mai departe cu sufletuld eschis.
Daca nu o iubesti, da-i drumul acum si invata sa traiesti cu regretele, pentru ca le vei avea cu siguranta.

| Wr3nch a răspuns:

Saa raman acel da. Eu cred ca sunt sanse sa tina si sa fiti fericiti, si daca nu cu ea atunci cu cine?

| alexalx1234 a răspuns:

Acceptă căsătoria că poate altă fată nu mai găsești și după vei regreta...

| Bariel a răspuns:

Barbatii insurati traiesc mai mult decat barbatii singuri. Dar barbatii insurati sunt mult mai dornici sa moara happy.

| AIeXxX a răspuns:

Frate privește asta așa. Căsătoria e un certificat cu care te poți da mare ca sunteți împreună oficial. Gândește-te așa, dacă te simți super cu ea acum, care va fi diferența după căsătorie? Vă veți iubi la fel de mult că și înainte de ea. Așa că dao dracu de treabă, căsătorește-te

| Stegman a răspuns:

Nu se schimba nimic prin casatorie decata ctul la notar, iar prin cununa in biserica, e mult mai bine. Daca uneste Dumnezeu se vede diferenta. Bafta

| nachoplm a răspuns:

Cheating is nice.

| Alex7496 a răspuns:

E disperata! Deja stie ca se apropie de 30 si vrea sa se marite! Femeile se schimba mult dupa casatorie (in rau). Ai grija ca daca iti mai face si un copil ala esti. Gandeste bine cu capul nu cu inima!