| anonim_4396 a întrebat:

Voi nu v-ati saturat de societatea asta? De regulile ei stupide?
Adica de regulile astea care sunt ca sa descurajeze fetele sau baietii depinzand de ceea ce fac, cum arata sau cum se comporta.
Daca o fata are probleme, i se spune ca va fi bine, si ca totul se va rezolva.
Daca un baiat are probleme, i se va spune sa fie barbat.
Daca o fata plange, este consolata.
Daca un baiat plange i se spune sa nu mai planga, si sa fie barbat. Adica baietii nu pot plange, sau ce?
Daca un baiat umbla cu multe fete si face sex cu cat mai multe fete, este considerat smecher.
Daca o fata face asta, este considerata curva.
De ce? De ce baiatul este considerat smecher si fata curva, daca amandoi fac acelasi lucru?
Daca doua fete se tin de mana, se imbratiseaza, sau se saruta, sunt considerate cele mai bune prietene, dar daca doi baieti doar isi spun un compliment, sunt considerati gay. De ce? De ce esti considerat intr-un anumit fel, doar daca arati cel mai mic semn de afectiune?
Daca o un baiat se penseaza si epileaza, este considerat gay.
Daca o fata nu se penseaza si nu se epileaza, este considerata neingrijita.
Din nou intrebarea : de ce?
De ce oamenii pun etichete pe baza infatisarii?
Daca o fata poarta parul scurt este considerata baietoasa.
Daca baiatul poarta parul lung este considerat prea feminin.
Este undeva impus faptul ca baietii trebuie sa aiba parul scurt si fetele parul lung? Exact, NU, nu scrie nicaieri asta, deci fiecare e liber sa faca ce vrea.
De ce societatea vrea sa impuna ca fetele sa arate intr-un anumit fel, baietii in altul, fetele sa se comporte intr-un anumit fel, baietii in alt fel, fetelor sa le placa ceva, iar baietilor sa le placa cu totul altceva?
De ce nu putem fi noi insine, si trebuie sa ne impunem regulilor societatii?
V-ati gandit ca acei adolescenti rebeli, sunt rebeli exact din faprul ca nu sunt lasati sa fie ei insisi, si sunt fortati sa se supuna regulilor impuse de societate? V-ati gandit la asta?
De ce trebuie sa ne ascundem dupa o masca? De ce nu putem sa facem ce vrem? De ce nu putem sa ne compartam cum vrem? De ce nu putem sa aratam cum vrem?
Intrebarea mea este pur si simple : "De ce?"
As vrea sa aud si opinia voastra in legatura cu acest subiect si as dori sa aud si argumentele pe care le aveti ca sa va sustineti opinia.
Multumesc anticipat!

48 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Voi, adolescentii din ziua de azi va considerati mai superiori decat cei mai cu păr alb in cap, sa zic asa. Indiferent ca va sunt parinti sau oameni de pe strada. In societate exista niste reguli nescrise pe care adolescentii din ziua de azi le considera invechite sau cum spun unii, comuniste. Nimic mai gresit! Referitor la ultimele intrebari unde spui ca de ce nu va puteti comporta cum vreti gandeste-te ca sunt multi care o fac deja. Dar dupa capul lor. Adica aiurea. Nu stiu daca ti-am raspuns la toate intrebarile dar cred ca m-am apropiat putin de unele dintre ele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru darrio2007):

Cine a spus ca sunt adolescent?

| darrio2007 a răspuns (pentru Mayhem666):

Inseamna ca esti copil?

| Mayhem666 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, nu sunt copil si nici nu o sa imi spun varsta adevarata.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nici nu trebuie. Modul cum scrii arata imaturitate, indiferent de varsta. Cine poate fi un fan anime, bunica?

| Mayhem666 a răspuns (pentru darrio2007):

Mda... se vede ca nu se poate discuta cu tine!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mayhem666):

E clar, nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci esti copil. 14-15 ani. Cam pe acolo.

| Mayhem666 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, tin sa mentionez ca sunt major.

| Innsbruck a răspuns (pentru darrio2007):

Dragule,cunosc fani anime de 25 de ani, ultimii ani la facultate, si mie personal imi plac animele, si am 18 ani. Nu trebuie sa fii copil, o sa fii uimit cat sunt de deosebite pe langa toate serialele si filmele acestea noi, mediocre si comerciale. In toata viata mea, am vazut 3 complet.Sunt foarte bune, si m-as mai reuita daca mi-ar permite timpul.Foarte multe anime nu sunt pentru copii! Mie nu mi se pare deloc imatur, intrebarea lui fiind una foarte buna, oricati ani ar avea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Innsbruck):

De acord cu tine.Dar de ce isi ascunde varsta? Nu ca ar fi relevant pentru mine sau, mai ales, pentru subiectul intrebarii.

| Drimmero a răspuns:

Cine te-a suparat,, Fanele?
Da' nici sa vezi baieti cu rochita si farduri pe strada sau femei 'imbarbatite'. Societatea are si ea rolul ei,, chiar si in zilele de astazi/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mă întreb la ce te referi prin femei 'imbarbatite'.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Femei masculinizate,, la asta ma refer, diavole. S-ar putea sa cadem in cupa, azi sunt tragerile daca nu ma insel!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mie îmi plac unele fete mai băiețoase.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Baietoase in sensul ca iubesc fotbalul si ele,, cum ar fi sa dau de una care tine cu United ca mai tarziu sa-mi fie sotie? Bwhahahahaha

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Haha, ar fi tare.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Am dat si in realitate de oameni cu care ma intelegeam sa fie fani ai dusmanului meu. Aveam un coleg de munca diavol infocat,, ce scantei ieseau cand ne intalneam dupa fiecare derby, chiar si ceilalti angajati ne spuneau ca suntem precum Stan si Bran, de nedespartit si mereu pusi pe ciondaneala/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Tu erai Stan sau Bran.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cat puteam sa rad de el,, saracul... l-am prins in offside in sezonul in care era Van gaal in primul an la United

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Săracul.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nici tu nu esti departe de suferinta lui, stai fara panica/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Rămâne de văzut la sfârșit.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Innebunesc pana in mai cand este meciul revansei,, trebuie neaparat sa se programeze prin cupa ca doar acolo au mai ramas sperante. E in ultimele etape, daca scapa Utd de tavalugul tunar, atunci o putem considera mai buna, dar daca nu scapa o sa fie vai si amar de Mourinho!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu la asta ma refeream, nu spuneam ca fetele trebuie sa fie imbarbatite iar baietii sa poarte rochii, eu ma referem cu totul la altceva, si nu m-a suparat nimeni apropo.

| T0T a răspuns:

Astea nu sunt reguli. Sunt mai degrabă reguli nescrise, adică stereotipuri tâmpești. Dacă ai tărie de caracter poți să faci ce vrei fără să îți pese de părerea altora.

| RainmakerX a răspuns:

Nu iti impune nimeni chestiile astea. Da, o sa fii privit ciudat de foarta multa lume dar pana la urma este alegerea ta daca vrei sa ii asculti sau nu.

De exemplu as putea sa fiu un baiat cu parul lung, casatorit cu o fata cu parul scurt si sa lucrez ca freelancer. Cine ma opreste?
Exact, nu te opreste nimeni. Tu te opresti si asta doar pentru ca iti pasa de ce zice societatea.

Personal imi convin diferentele dintre sexe. Se completeaza reciproc, ceea ce e foarte ok.
Fiecare are avantaje si dezavantaje.

| Clorox a răspuns:

Ești puternic sau pierzi...
Tu alegiwinking

| Superior a răspuns:

Pentru ca da, a venit o data un prost (care urmarea comportamentul animalelor) intr-un sat si a zis tot ce ai zis tu mai sus. Satul l-a crezut si regulile s-au extins in toata lumea.

| Deaad a răspuns:

Bărbatul prin natura lui este mai puternic de caracter ca o fata si asta nu o poate contesta nimeni.

Ansta nu inseamna ca nu are voie sa plângă.
Si eu plâng,dar foarte rar si din motive pertinente.
Dar susțin ideea ca bărbatul e mult mai puternic ca femeia,dar nu cred ca asta e o superioritate fata de sexul fenibin,, ci ca așa e prin natura noastră.
Femeia trebuie aa fie mai gingașă ca barbatul, sa ofere iubire, familie ai isi are locul bine stabilit.
Iar bărbatul trebuie aa fie mai puternic, pentru ca rolul lui este de a apăra familia.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Deaad):

Sunt de acord dar as mai completa ca in timp ce barbatul e mai puternic fizic decat femeia, in schimb femeia e mai puternica sufleteste.Barbatul ajuta foarte mult prin puterea sa fizica in schimb sufleteste se naruie cu mult mai usor ca ea, poti sa nu fi de acord dar eu asta vad si am vazut mereu in viata mea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru gemeni6226):

La ce va referiti, prin mai puternica sufleteste?

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

"Bărbatul prin natura lui este mai puternic de caracter ca o fata si asta nu o poate contesta nimeni."
Eu o contest. Atunci de ce rata sinuciderilor e mult mai mare la bărbați. Sincer din ce văd acum mie mi se pare pe dos. Bărbatul poate e mai puternic fizic dar psihic mi se pare femeia un pic mai puternică. Faptul că trebuie una și alta e tot un stereotip.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mayhem666):

Știi momentele acelea în care bărbatul se dă de ceasul morții că e răcit, anulează orice plan, își ia liber de la muncă pentru a putea zace liniștit, ba chiar îl bate gândul să se apuce și de scrierea testamentului?

Ei bine, femeia nu-i așa. Femeia încearcă să-și continue ritmul zilnic fără să atragă toată atenția asupra problemei sale, merge la muncă, trebăluiește prin casă atât cât poate și încearcă să își mențină tonusul.

Femeia nu poate avea forța fizică a unui bărbat, dar, cu toate acestea, încercă să se facă utilă, să ajute pe cât de multe posibil. Femeia e puternică și atunci când oferă darul vieții, când se uită pe ea pentru binele celor dragi, când se gândește la ziua atât de încărcată de mâine cu un chip senin și le face pe toate cu atâta ușurință.

Femeia e puternică și luptă până în pânzele albe pentru ce-i al ei, luptă cât poate ca să obțină ceea ce își dorește, e în stare să moară de gât cu ăla care o supăra și încercă să-i bage bețe în roate, luptă până la capăt, fără regrete. Muncește pentru ce-i al ei, sincer și nu se plânge dacă i se rupe o unghie, dacă o doare spatele de la atâtea ore de stat în picioare sau dacă simte că mintea i-o ia în toate părțile de nu mai știe nici cum o cheamă. O afirmă, dacă e întrebată, dar se plânge mai puțin.
E puternică atât cât îi permite fizicul, atât cât o duce ambiția și cât timp psihicul o ajută să gândească limpede. Femeia e puternică, dar nu uita că, înainte de toate, e femeie. Nu o lăsa să fie ea bărbatul! Unei astfel de femei dacă-i calci în picioare sufletul, nu prea te mai iartă și dintr-o adevărată luptătoare devine un învins resemnat cu gândul că viața îi va rezerva ceva mai bun data viitoare. Cu sufletul ei n-ar trebui să te joci.

Femeia e puternică și îndură multe, dar nu e proastă. Sufletul unei femei este ca un motor care o ține în priză, care funcționează atât timp cât este alimentat de combustibilul numit iubire, cu toate derivatele sale – apreciere, înțelegere, încredere, respect și lista poate continua.

Atunci când sufletul femeii nu are elementele necesare pentru a funcționa, femeia se stinge la interior. Simte că nu mai are pentru ce lupta, că nimic nu mai are rost, că toate-s în van, până se agață ea de ceva și continuă să spere, să trăiască, să iubească.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Femeia pare mai puternica psihic pentru ca mereu are pe cineva langa ( mama, tata, prietenele ei ) la care poate merge sa gaseasca o solutie la o problema pe cand un baiat / barbat care se plange ( cum zice si mai sus ) ti se baga in fata "man up mate " si gata. Cam de aia aici rata de sinucideri e mai mare la barbati dar rata de atentari de sinucid sunt mai mari la femei. Ele cauta atentia cand au nevoie. Cand ajunge la capatul sperantei face ce face sa atraga atentie, pe cand un barbat apeleaza la suicid direct.

| Innsbruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat.Am probleme deseori, detul de grave dar raman puternica si nu am niciun ajutor din exterior.Sunt doar eu cu mine,eu ma gandesc,consolez. Mama,nu este mama pentru toata lumea, prietene atat de bune nu am, sa consider eu ca merita sa stie tot ce duc eu, chiar daca imi vine uneori sa ma descarc ca nu mai suport, ma abtin si ma controlez foarte bine.Nu tine nimic de sexe, totul este persoana ta, cum esti tu. Cel mai bine e sa nu iti pese de parerea celorlati, sa fii asa cum vrei tu.Prefer sa ma urasca lumea pentru cine sunt decat sa ma iubeasca pentru cine nu sunt, urasc falsitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Innsbruck):

Stai sa inteleg, tot ce am zis eu nu e adevarat doar pentru ca TU nu esti asa? Gandeste inainte sa mai scrii ceva. TU nu inseamni toate femeile de pe planeta.

| Innsbruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce ar fi adevarat? pentru ca TU ai spus asa? sau pentru ca stii 2-3 fete/femei asa?
Eu nu reprezint toate femeile de pe planeta, dar nici tu nu stii cum sunt TOATE, e clar acum? Generalizezi intr-o directie gresita.

| anonim_4396 explică (pentru Innsbruck):

"Generalizarea" mea e facuta pe baza unor anumite date. Chiar lunile trecute ma uitam la cateva documentare pe Youtube si printre alea am dat peste un copil de 15 ani care era bipolar si s-a sinucis dupa multi ani de tratamente. De acolo am mai vazut 2 alte documentare despre sinucidere si acolo au vorbit mai mult de faza cu femei/ barbati. Stiu ca faci spume acum ca nu am aceeasi parere ca a ta dar cand ai timp si chef cauta si tu pe Youtube. Ai sa inveti destule. O da, stai. Tu deja le stii pe toate, nu mai ai nevoie sa inveti.

| Innsbruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit draga ca nu fac nici spume nici altceva, dar ce sa zic, asa sunteti voi oamenii in general.M-am obisnuit.
Eu nu vorbesc din ore de stat in fata unui ecran pe Youtube, ci din propriile experiente

| anonim_4396 explică (pentru Innsbruck):

Ah ce iubesc aroganta varstei de 18 ani, of of of.

| Innsbruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dragut.Atata va legati de varsta, cand nu mai aveti nimic de zis.

| anonim_4396 explică (pentru Innsbruck):

Nope, dragut e ca tu vrei sa te iau in serios la 18 ani amarati ai tai. Sa fim seriosi, cum as putea sa uit psihologi care au avut zeci si zeci de oameni pe maini, plus ca au si ei 40 50 de ani nu 18, hmm? Da, varsta conteaza foarte mult aici, "draga".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astea sunt doar limite puse de oameni limitati. Nu trebuie sa ne ascundem, putem sa facem ce vrem, sa ne comportam cum vrem si sa aratam cum vrem. Lumea oricum critica si isi da cu parerea chiar daca ce faci e bine sau rau din punctul lor de vedere, oamenii care au prea mult timp liber incep sa-i judece pe altii in loc sa aiba subiecte decente de discutie. Trebuie sa te doara in vagin de parerea lumii atunci cand esti baiat si in penis cand esti fata pentru ca nu ai asa ceva - miserupismul e foarte eficient cand dai de astfel de oameni.

| HandaSei a răspuns:

Trăim într-o lume care a fost, este și va fi condusă de bărbați!
Iar asta nu se poate schimba chiar așa de ușor precum ar vrea unii...

Acestea sunt niște reguli nescrise și provenite din natura subconștientului speciei noastre! Oricât ai vrea, nu te poți împotrivi naturii... rolling on the floor

/Deci da, dacă ai vrut să dai vina pe cineva/ceva, atunci ai tras niște concluzii pripite! ^.^

| suntsuper a răspuns:

Fiecare e liber sa faca ce vrea din momentul in care psihicul lui accepta faptul ca si ceilalti sunt liberi sa aiba o parere proprie si sa si-o exprime asadar, chiar daca nu e in conformitate cu ce ar vrea el sa auda.

| KenNine a răspuns:

Nu sunt deacord.Barbatul nu este niciodata egala cu femeia.Dar nici femeia nu este egala cu barbatu.Asta ce consider eu, opinia mea.De ce? Barbatul e puternic, femeia e sensibila si firava.Barbatul da "spermatozoizii" dar femeia chinuie 9 luni din viata ei ca sa faca un copil.Pe langa ca 9 luni e trebuie sa se gandeasca si pentru copilul ei.Dar ea mai indura cel putin 3-4 ani pana il vede cat de cat mai bine."alaptarea, etc"Barbatul se duce la munca.Dar si femeia poate munci aceeasi meserie si ca barbaii numai ca ea face in mai mult timp deoarece ea mai slaba din punct de vedere fizic.Sunt multe de spus.Dar ma opresc aici.

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Pentru ca suntem o societate cu prejudecati si nu privim interiorul cuiva ci ne uitam la ce vedem in exterior, e foarte simplu sa spunem e smecher sau altfel decat sa incercam sa il sau o cunoastem.