| LiIiA a întrebat:

vreau sa ma ajutati. Am de facut o piramida triunghiulara din carton. Vreau cat mai multe solutii dau vot +funda! Va MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| salomeea27 a răspuns:

Pentru o piramida cu baza de 20x20cm si 20cm inaltime (ca sa poti folosi bucati de carton A4):
1. decupeaza un patrat cu dimensiunile 20x20cm
2. decupeaza 4 triunghiuri isoscele cu baza de 20cm si laturile de 24.5cm
3. lipeste impreuna cele 4 triunghiuri pe latura de 24.5cm folosind banda adeziva (triunghiul 1 de 2, 2 de 3 si 3 de 4)
4. intoarce triunghiurile lipite cu banda adeziva in sus si lipeste si primul triunghi de ultimul astfel incat sa formezi piramida fara baza (banda adeziva cu care ai lipit cele 4 triunghiuri trebuie sa fie inauntru cand lipesti primul triunghi de ultimul)
5. lipeste baza de restul piramidei.

Ca sa-ti fie mai usor: foara A4 are 21cm latime, inainte sa incepi sa decupezi formele, taie 1cm din latimea tuturor foilor. Pentru triunghiurile isoscele traseaza o linie pe jumatatea foii ramase pe lungime si masoara din colt pana la linia trasata 24.5cm.

| LiIiA explică (pentru salomeea27):

Eu am coli colorat ede carton si nu vreauu piramida sa o fac chiar foarte mare vreau cat jumatate din coala a4 cum ar venitongue mersi mult pentru. raspuns primesti fundita.:*

2 răspunsuri:
| LiIiA explică:

Va rog sa ma ajutati! raspunsuri multe si rapide!