| RândunelPisică a întrebat:

Hi TPU! scuze de categorie...
Asa. deci. voi credeti in dumnezeu. eu nu stiu ce sa mai cred m-am documentat pe net si vreau sa va spun. daca exista cu adevarat dumnezeu si daca ar fi foarte bun dc ne ameninta cu iadul? si daca ar exista dc ar creea lumea si ar da semne ca ne-ar distruge? si dc ne va distruge? daca era asa bun nu ne omora. adica le dadea orbilor vederea... cum dracu? ii scotea ochii din capatana? si cred ca exista pentru ca el mda. ne cam ajuta,,,

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu,nu cred. Religia creştină mi se pare una din cele mai jegoase şi mai mincinoase secte.

1 răspuns:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Viata e un test.Depinde de noi daca luptam cu soarta sau ne plangem de mila.Un orb poate fi de 1000 de ori mai bun, mai fericit si mai intelept decat unu cu vedere fiindca el nu vede culoarea banilor, el nu plange fiindca nu are Iphone, nu barfeste etc.Ne-am invatat sa dam vina pe Divinitate pentru prostiile p care le facem noi: De ce mor africanii de foame? Pai poate fiindca i-au supt europenii si americanii de resurse.De ce exista razboaie? Fiindca lumea e proasta si exista mult prea multe interese. De ce nu ma respecta nimeni, are Dumnezeu ceva cu mine? Nu, dar daca vrei respect respecta la randul tau, iar daca totusi nu gasesti respect acolo cauta-l in alta parte.Privim lumea si ne intrebam de ce nu face Divinitatea nimic ca sa fie mai bine.Pai poate umanitatea ar trebui sa rezolve rahaturile create de ea.De ce ne omoara tzunamiurile, vulcanii? Noi de ce omoram natura? De prosti, iar apoi ne plangem ca ne-a lovit inapoi.