| anonim_4396 a întrebat:

Imi cer scuze de acum pentru categorie:

Voi pana la urma,credeti in Dumnezeu? Eu nu! Cand am citit Biblia, m-am simtit de parca as citi o poveste de copii mici.Sunt mai mult ca sigura ca peste cativa mii de ani(daca rezista omenirea pana atunci)va descoperii toata lumea ca Dumnezeu este un fel de "Mos Craciun"si nu va avea nimeni nevoia sa creada intr-o asemenea "zeitate".Si nu ca ma dau inteligenta, dar mi se pare ciudat sa nu stiu de ce traiesc si cum a luat viata omenirea.(povestile alea din Biblie nu ca le cred! si mai sunt alte 100 de povesti cu nume de zei sau ce or fi aceea care spun ca ei au dat viata omenirii.deci acum ce sa cred? banuiesc ca lumea crede mai mult in acest "dumnezeu"pentru ca povestile din Biblie sunt prea usor de inteles.)
Deci voi credeti sau nu in Dumnezeu?(NU SARITI PE MINE, VA ROG!laughing)

38 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Voi credeti sau nu in Dumnezeu?
Ce numești a crede în Dumnezeu?
Că ar trebui să existe un Dumnezeu?
Că tu consideri că există un Dumnezeu?
Evident că Dumnezeul Vechiului Testament, al bibliei cre(ș)tine, o ființă cu grave probleme de sănătate mintală, nu va inspira dorința de a crede în așa ceva!

| Miauti a răspuns (pentru MMihai):

Sincer sa fiu cred intr-o fiinta suprema divina care este peste gandirea mea si care nu stiu cum il/o cheama sau cum arata.
Nu cred in Zeul crestin sau oricare zeu deoarece toate doveziile arata ca e o fiinta suprema inteligenta (extraterestru).

Si in al doilea rand si Dracu poate face miracole.

| Raniia a răspuns:

Biblia spune:''Aceasta carte a Legii sa nu se departeze din gura ta, ci mediteaza asupra ei zi si noapte, ca sa respecti si sa implinesti tot ce este scris in ea''. Acest verset ar fi reteta ta pentru succes.Insa,pentru ca aceasta sa se intample, tu trebuie sa meditezi la Cuvantul lui Dumnezeu.Un lucru pe care nu multi nu l-au invatat este puterea meditatiei.Invata sa meditezi in mod constient asupra pasajelor biblice.InPsalmul 119.97, David spune:''Cat de mult iubesc Legea Ta! Toata ziua ma gandesc la ea''.Nu este de mirare ca a inregistrat atat de mult succes si s-a purtat cu intelepciune in pozitia sa de imparat peste Israel.Trebuie sa ai perceptia corecta despre Dumnezeu lucru care va determina relatia ta cu El si modul de viata pe care il vei adopta.

| Angel0 a răspuns:

Daca ar crede toata lumea ce aglomeratie ar fi in rai. Avem nevoie si in iad de personal.Salariu minim, conditii bune, colegi pe masura etc.

| mgtow a răspuns:

Cand vei ajunge in iad atunci o sa-ti para rau ca n-ai crezut in el, oricum asta puteam sa zic si eu daca nu aveam suflet in mine, o explozie din spatiu nu mi-a creat suferinta si fericirea. Cand am dat de greu nu a batut vantul ca sa-mi fie bine si uite ca cineva sus ne vede pe fiecare si ne ajuta la cat de buni santem sau rai (care nu merita nimic).

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

De unde sti ca e rea? pacatoasa? parca a judeca pe altcineva e pacat vrei versetul?

| Thunderstruck a răspuns (pentru mgtow):

Cand vei ajunge in iadul religiei mele atunci o sa-ti para rau ca n-ai crezut in poneiul in care cred eu.O sa ma rog la poneiul meu pentru tine!

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) MADE MY DAY!rolling on the floor)))))

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

:3

| Inferno a răspuns:

Prea directa intrebarea ca sa pot sa raspund la ea.

| Purec a răspuns:

Categoria este aia buna. De ce iti ceri scuze?happy

Ca sa iti raspund la intrebare...Eu nici nu cred ca exista Dumnezeu, dar nici nu spun ca nu exista. Pur si simplu nu ma intereseaza daca Dumnezeu exista sau nu. Daca as crede in El, m-as simtii ridicol sa fiu ca un fel de pion care face ceva bun doar ca sa intre pe sub pielea barbosului. Eu unul as prefera sa nu existe Dumnezeu. Daca ar exista o asemenea entitate, ar fi de un egoism feroce, si un narcisism imens. Mie nu mi-ar place o asemenea fiinta.

| ania a răspuns:

Eu cred în Dumnezeu și cred Biblia, care pentru familia mea e fundația încrederii, echilibrului, fericirii noastre, chiar dacă sunt și pasaje care mă intrigă. E ca și când l-aș vedea pe soțul meu îmbrățișând pe stradă o brunetă frumoasă care plînge. Având în vedere că nu mi-a dat în atâția ani nici un motiv de suspiciune, ba și-a instalat și pe net nu știu ce program încât dacă ar vizita anumite site-uri s-ar transmite faptul la cei mai buni prieteni ai lui și reciproc, n-aș sări să presupun că e ceva necurat la mijloc, m-aș gândi că poate e o prietenă din copilărie, sau o cunoștință care îi relatează cum L-a întâlnit pe Dumnezeu, etc. La fel și în cazul lui Dumnezeu. Având în vedere câte efecte pozitive are credița în familia noastră, eu aleg să îi acord credit și pentru ceea ce încă nu-mi explic.

| RAY a răspuns:

Nici eu nu cred in dumnezeu, de ce pai incepem cu inceputul, din nimic e imposibil sa ea finta ceva complex ca dumnezeu ca apoi din NIMIC sa creeze 240 de mld de stele si tot ce e in jurul nostru deci orice fel de zeitate panteista,deista,teista este imposibila, este imposibil sa se dovedeasca pentru ca nu exista logic, biblia de care amintesti sa fim seriosi o colectie de povesti primitive, un zeu violent, diabolic, nebun, rau
si mai sunt atatea argumente care ma face ateu vezi si pe blogul meu =profil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi vine sa zambesc amar.nu te intrista.va avea grija viata.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Raspunde-mi te rog, sincer la o intrebare! Cat la suta din biblie ai citit?

| casablanca40 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu, pentru ca nu POT sa cred in el si nu pentru ca asa vor muschii mei. Nu am decis sa nu cred in el. Constiinta mea a sintetizat informatiile din jurul meu cu privire la crestinism si a decis ca Dumnezeu nu poate exista. Nu poti spune de cineva ca a ales sa nu creada in Dumnezeu, cand el nu a avut aceasta posibilitate din start. As putea sa cred in Dumnezeu doar din frica de a nu ajunge in iad, dar din pacate nici pe asta nu o simt. Exista sute de dovezi in Biblie care ma ajuta mai mult sa nu ma incred in ea, precum povestea din geneza. Am nevoie doar de o singura aberatie, fantasmagorie pentru a nega in totalitate Biblia, iar acestea sunt multe.

| Ziiziii a răspuns:

Dumnezeu exista! O sa regreti ca nu crezi in El! Dar El inca te iubeste si te va ierta pentru astahappy Deci nu`ti pierde speranta! EL EXISTA! E in tine dracu de spui astea?raised eyebrows Cum poti spune asta?happy DUMNEZEU EXISTA! Get a life! EXISTA!

| Defreyor20 a răspuns:

Nataly, Dumnezeu se descopera la oamenii curati care il cauta, tu poate nici o pagina nai citit in Biblie si spui cas sint povesti. Stii de ce sint atitea religii?
Vei gasi si singura raspunsul doar in Biblie! Isaia cap 14 vers 12.13.14.15!
Inca daca vei intelege ceva!

| DrAg0SLykoz a răspuns:

Sunt undeva intre:dc dumnezeu a creat lumea iar intr-o zi o va distruge?

| Seniorita21 a răspuns (pentru DrAg0SLykoz):

Dumnezeu ne-a creat ca sa-l adoram.
Viata asta este trecatoare, dar cealalta este vesnica.

| ms3y a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si vezi ca El nu exista, nu ai pierdut nimic, insa daca nu crezi si El exista ai pierdut totul!

Răspuns utilizator avertizat
| KimY a răspuns (pentru ms3y):

Ai cea mai mare dreptate.

| uddy a răspuns:

Biblia e scrisoara Lui Dumnezeu lasata pentru noi oamenii.cum altfel putem afla de ce am fost creati, cum am fost creati.Biblia a fost scrisa de oameni care nici nu s'au cunoscut dar au avut acelasi scop aceleasi convingeri acelasi Dumnezeu! uite un EXEMPLU interesant In Biblie scrie ca pamantu este rotund!*(V.T. anii 1400-400 i.d.Hristos...N.T...anii 43-100 d.Hr.)! Oamenilor de stiinta le'au trebuit sute de ani ca sa isi dea seama, sau sa se convinga! sau sunt f multe lucruri sau fenomene ale naturiicare se prezic ca o sa fie si s'au intamplat! oamenii nu au nici in ziua de azi nici o explicatie la ce si cum s-a putut intampla! daca vrei sa stii mai multe ma poti intreba! dar in mare sper sa ai inteles ceva! bafta in tot si zambeste mult!

| Seniorita21 a răspuns:

Copilule,nu-l jigni pe Dumnezeu!
Eu te invit sa citesti Coranul.

| Seniorita21 a răspuns (pentru Seniorita21):

Islamul este religia mea, dupa Coran si invataturile Profetului Mohammed(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!)
Te invit sa citesti sfanta si minunata, frumoasa si superba carte, Coranul.