| Molusca a întrebat:

Hristos a înviat! Credeți că se moștenește vârsta la care îți vine menstruația? Adică dacă mamei i-a venit la 14 ani, îmi poate veni la aceași vârstă sau n-are nicio legătură? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu se moștenește. Asta tine de activitatea hormonală a fiecăruia. Unele fete au menstruația încă de la 11 ani, la altele le vine in plină perioada de pubertate. Fiziologia organismului e diferită, nu prea predomina partea genetica in ecuație. Depinde de activitatea ovariană și de rezerva de foliculi.

2 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Nu.

| FloricicaDansatore a răspuns:

Da, se moștenește, dar nu mereu. Exista cazuri si cazuri. Mie cel putin mi-a venit la o vârstă apropiată de cea a mamei.