| Petruta94 a întrebat:

Buna seara, ce se întâmplă dacă îti vine menstruația de 2 ori pe lună? De exemplu mi-a trecut pe 26 decembrie si pe 1 mi-a venit din nou si am niste stări de însărcinata. Se poate sa fi ramas însărcinată? Va mulțumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat, sunt toate sansele sa fii si insarcinata!

| Petruta94 explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am protejat deloc deoarece ne dorim mult să fim părinți. dacă imi fac testul acum sunt șanse să-mi iasă rezultatul sau mă sfătuiți să mai aștept câteva zile?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Petruta94):

Un test corect de sracina se face la 5 saptamani de la ultima menstruatie daca ai ciclul regulat sau dupa 21 de zile, de la ultima partida de sex.
Orice test facut inainte de datele mentionate mai sus, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata.

| Petruta94 explică (pentru Violleta2022):

Pai mi-am făcut testul azi si mi-a ieșit negativ atunci voi mai aștepta pana la următoarea menstruație...va mulțumesc mult pentru sfaturi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Petruta94):

Poti sa-ti faci 100 de teste ca toate sunt eronate, pentru ca trebuei sa intelegi, testul nu va arata realitatea decat dupa 5 saptamani d ela ciclu.
Deci: data ciclului a fost 26 dec (ignora data de 1 ianuarie ca este posibil s afie simpel scurgeri) si 5 saptamani se implinesc abia pe 30 ianuarie.
Ce ai facut tu azi a fost sa aruncii banii pe ferestra, pentru ca ai facut testul cu mult timp inainte de a analiza ceva acel test.
Testul corect trebuie facut dupa 30 ianuarie.

| Petruta94 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles...va mulțumesc frumos pentru sfat voi tine cont de el si voi aștepta..doamne ajuta sa fie pozitiv..multa sanatate

| BuffaloxD a răspuns:

Well, doar dacă ai avut contact sexual neprotejat, iar el a ejculat in tine ai putea fi însărcinată. Cel mai probabil ai o dereglare hormonală, de aici și "starea de însărcinată" cum zici tu, dar ar trebui sa te duci sa îți faci un control la ginecolog, nu strica niciodată.