| pyma a întrebat:

Http://www.facebook.com/adoptiicaini#!/adoptiicaini? v=app_4949752878
Pentru iubitorii de animale, aici puteți vedea situația adăposturilor de animale din județul vostru. Dacă doriți să adoptați un cățel sau o pisică, puteți vedea aici poze cu aceste animăluțe superbe :). De asemenea, dacă doriți să ajutați prin bani, mâncare sau muncă voluntară, sunteți bineveniți! Trimiteți prietenilor, cunoștințelor, tuturor cunoscuților.
Ca să respect regulile, cum vi se pare starea adăposturilor din țară și atitudinea oamenilor față de animale? De ce sunt revoltați oamenii împotriva animalelor, când noi suntem de vină pentru situația actuală? Cum să-i explici animalului să nu facă pui, să nu atace când se simte în pericol sau e infometat, să stea cuminte la locul lui și să nu deranjeze ființele "superioare" (a se citi oamenii) care se plimbă impasibile în jurul lui?
O zi bună vă doresc!

Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

Buna mi-ar placea foarte mult sa pot ajuta cainii strazii si daca ar fi dupa mine i-as adopta pe toti. Dar eu nu pot adopta niciunulsadAm vazut pozele lasate de tine si pozele de facebook si sunt toti niste scumpi, si chiar daca nu ar fi fost niste scumpi, tot sunt si ele fiinte si trebuiesc ocrotite.@BrokenAndBeautifulReloaded da nici mie nu mi-a placut ce a patit biata femeie, dar gandeste-te ca poate acei caini sau simtit amenintati si la fel cum a spus si @pyma ei actioneaza dupa insticnt, nu din placere.Nu inseamna ca daca ne musca nu mai trebuie sa ii mai iubim.Tocmai de aceea trebuie sa ioi ajutam ca sa numai fie asa agresivi.
Mi-ar placea foarte mult sa se construiasca adaposturi pentru caini, pisici deoarece acum este frig si chiar daca nu ar fi fost tot trebuie sa ii ajutam.Eu te sustin si imi pare rau ca nu pot ajuta mai mult, dar am doar 13 ani si nu pot face prea multe.In orice caz sper ca odata si odata se va face ceva cum trebuie.Numai bine.

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Iubeam si eu cainii pana cand am vazut la stiri saptamana asta cum au sfasiat o femeie de vie. A murit imediat femeia aceea.Sunt foarte periculosi.Ca sa fii in siguranta trebuie sa iti iei tu un pui abia nascut si sa il educi calumea.Bafta!

| beautifulkiss a răspuns:

@pyma iti mulltumesc foarte mult pentru aceste vorbe frumoase si se vede ca si tu esti o persoana buna.Ma bucur sa vad pe cineva caruia ii pasa de soarta animalelor.Si sigur ca voi trimite aceatsa pagina la toata lista mea, macar cu atat asa ajut.Numai bine.

| beautifulkiss a răspuns:

Acum am trimis la toata lista mea acest mass, si sper ca cineva sa adopta un animalut.Numai bine.

| pyma explică:

@BrokenAndBeautifulReloaded
Nimeni nu se bucură pentru ce a pățit acea femeie, dar asta nu înseamnă că gata, nu mai trebuie să iubești animalele. Sunt creaturi care acționează din instinct, nu din plăcere. Numai omul are rațiune în acțiunile lui, numai omul ucide din plăcere, nu și animalele.
Nimeni nu vrea ca câinii să stea cu miile pe străzi, tocmai de aceea încercăm să oprim acest lucru, dar dacă oamenii nu se implică, cum să se rezolve problema, de la sine?
Cât despre adoptarea unui pui, am impresia că nici măcar nu te-ai uitat la poze. Sunt foarte mulți pui care pot fi adoptați, numai să vrei să faci asta.

| pyma explică:

@beautifulkiss
Ai un suflet bun și mă bucur nespus când întâlnesc oameni ca tine happy. Ești micuță, dar poți ajuta puțin dacă vrei, prin intermediul internetului. Promovează mai departe acea pagină de Facebook, arată-le-o prietenilor tăi, când auzi pe cineva spunând că vrea să cumpere un cățel sugerează-i să treacă mai întâi pe la un adăpost de animale și poate acolo prinde drag de vreun cățeluș și nu mai platește nimic, în schimb primește enorm happy. Încearcă să ajuți în măsura posibilităților tale, iar când mai crești poți face și voluntariat dacă dorești.
Ai grijă de tine! Îți mulțumesc mult pentru mesaj happy