| neanicu a întrebat:

Iadul si Raiul au devenit o realitate doar dupa invierea lui Isus?

2 răspunsuri:
| Spintecatorul a răspuns:

Am auzit de la un preot o pilda foarte interesanta. Un om a murit si Dumnezeu nu se putea decide unde sa il duca, in rai sau in iad. Omul i-a cerut sa ii arate si iadul si raiul. Acestea erau la fel. In ambele parti era un cazan mare cu supa si oameni cu linguri uriase legate de mana. Diferenta este ca in iad oamenii erau suparati si plangeau din cauza ca nici unul nu se putea hrani. In rai, ce crezi? Toti erau fericiti si satuli. Din ce cauza crezi ca s-a intamplat asta?

Pentru ca se hraneau unii pe altii. Asta e diferenta intre iad si rai. Asta este diferenta intre oamenii buni si oamenii rai. happy

| kai a răspuns:

Existau si-n vechiul testament, realitate n-or sa devina niciodata.