| mentholinks a întrebat:

Ce credeti ca se intampla cu oamenii care il vad pe Isus si le arata raiul si iadul? Au halucinatii sau ce?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In fiecare noapte uni sunt rapiti de omuleti verzi sti? oamenii nebuni cauta mereu credinta care sa lea crezare credintei lor

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca nimeni nu ii crede.
Iisus*

| Mayhem666 a răspuns:

Daca raiul si iadul ar exista, si toti oamenii fara pacat intra in rai, iar cei pacatosi intra in iad, inseamna ca raiul e gol, iar iadul e plin.
Eu nu cred in existenta lor, si imi traiesc viata, fara sa ma gandesc ce o sa urmeze dupa ce mor, o sa aflu atunci cand se intampla, nu e nevoie sa ma gandesc de acum, de murit oricum o sa mor si o sa aflu atunci.
Si da, eu cred ca acei oameni au halucinatii, pentru ca in creier exista o substanta care este eliberata in momentul mortii clinice, si acea substanta provoaca halucinatii, nu mai stiu cum se numeste substanta aia, dar am citit despre ea.

| KiszMy a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu a menționat moarte clinică, deci poate se referă la cei cărora le apare fără să intre în moarte clinică și fără să doarmă măcar.
Dacă tu îi apari cuiva... cândva... și toată lumea spune că ești(este) ireal, că este o halucinație? Care este adevărul, că halucinează sau că este înșelat spunându-i-se că halucinează?
Care este adevărul tău, a fi sau a nu fi, ceea ce este sau ceea ce nu este?

| sublime89 a răspuns:

Ori au halucinatii, ori mint. Nu e bine niciodata sa subestimam inclinatia omului spre minciuna.

| Clorox a răspuns:

Raiul nu l-am vazut, dar iadul da, traiesc in el...

| Nilsson a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa ne bazam pe ce spun ca au vazut unii sau altii, ci pe Cuvantul Lui Dumnezeu. E posibil ca unele persoane sa aiba niste experiente autentice, dar credinta noastra trebuie sa aiba la temelie principiul ``asa sta scris``

| VelaJohnny a răspuns:

Te referi la moartea clinica? S-au facut experimente pe vreo 20 si ceva de oameni, le-a fost indusa moartea clinica, nu stiu procedurile. In concluzie, ceea ce sustin de mult timp, si nu doar eu, acel lucru ca experientele pe care o au cei ce trec prin moarte clinica e de fapt o halucinatie, un vis, si multi profita, exagerand lucrurile, pentru interese religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește acest citat preluat din Luciferian Liberation Front (Frontul Eliberării Luciferiene):
"Dacă facem o disecție în cubul cerurilor, observăm că acesta este construit asemenea unei celule vii, cu propriul său metabolism și sistem de circulare energetică. Din toate aparențele, aceasta este o baterie/generator solar care îi permite minții UNICE a acestui G.O.D. (dumnezeu) colectiv să se hrănească din esența vitală a sufletelor înrobite și ținute în "stâlpii templului" și/sau să o redirecționeze în acord cu voința UNICULUI. Atunci când o ființă umană moare, esența vitală, spiritul sau sufletul îi este scanat de Colectorii de Suflete care patrulează dimensiunea dintre timp-spațiul fizic și dimensiunea fină (sau subspațiu), după scanare acești colectori proiectează o imagine înaintea sufletului proaspăt decedat, a unei ființe recunoscute de către acesta (cum ar fi o rudă sau un prieten care a murit înaintea lui (bunica, o figură religioasă, etc.). În acest fel, Colectorul de Suflete este capabil de a-i coborî apărarea sufletului proaspăt decedat. Apoi colectorul își asumă rolul de ghid și conduce sufletului spre porțile navei purtătoare. În această navă, esența vitală a sufletului este scanată din nou, pentru a i se determina gradul de puritate energetică (adică lipsa de rezistență în trăsăturile de caracter) și potențialul acestuia de a alimenta mintea colectivă a G.O.D. Acest potențial se bazează pe gradul în care acest spirit a fost supus prin frică și dependență sau pe cât de eficientă a fost programarea religioasă în timpul vieții fizice a acestuia. Aceste spirite, care au puțină sau niciun pic de voință de sine și care au fost programate suficient de mult în timpul vieții lor pentru a-l servi pe G.O.D., va avea cel mai ridicat potențial de alimentare."
Așa s-ar spune că se întâmplă cu sufletele îndoctrinate de porcărie creștină.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sunt crestin, dar nu cred astfel de marturisiri. Am ajuns la concluzia ca este vorba doar de nevoie de atentie. Nici Lazar cel inviat din morti, nu imi amintesc sa fi pomenit de ce a vazut in viata de apoi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca ai sti cate boli mintale sunt si cati bolnavi mintali sunt...

| Green66 a răspuns:

Au nevoie de o camașă de forță whistling

| MinionDodo a răspuns:

Au nevoie de psihiatru.

| BogdanMx a răspuns:

Salut,

Acei oameni sunt inselati de duhurile necurate raspandite in vazduhuri.

Pocainta este o lupta indelungata, caci vrasmasul nu se departeaza asa repede de la cel ce vrea sa se pocaisca. Iar daca persoana respectiva nu este smerita si crede ca printr-o simpla rugaciune s-a rezolvat totul se insala amarnic si cade in mandrie. Demonii nu se departeaza decat daca omul posteste dupa putere si se roaga neincetat.

Ei, acesti oameni sunt inselati de duhurile necurate, pentru ca ne lucrand corect la mantuirea lor, nu se curatesc de patimile care le intuneca mintea.

Avand mintea intunecata acestia nu pot osebi lucrarea lui Dumnezeu de lucrarea diavolului si iau plasa, pentru ca le lipseste discernamantul.

Daca acea vedenie ar fi adevarata li s-ar spune care este calea cea adevarata de urmat si nu lepadarea pe la secte infiintate la 1500 de ani dupa fondarea Crestinismului.

Toate cele bune.