| Meme10Meme a întrebat:

Ieri m-am uitat si eu pe manualul de civica al fratelui meu. Cu manualele din clasa IV am eu ceva. Caci alea sunt extrem de proaste. Ei bine, exista acolo o lectie numita "patriotism" si apareau acolo cateva personaje istorice care au aparat neamul. Acolo apareau urmatorii: Decebal, Mircea cel Mare, Vlad Tepes, Stefan cel Mare, Mihai Viteazul si A.I.Cuza. Dar mai aparea cineva... Acolo aparea Traian. De ce? Cu ce a aparat neamul roman? Traian a invadat Dacia pentru interes, ce naiba nu inteleg aia care fac manualele?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi cum știm, datorită lui Traian s-a creat țara românească. Romanii+Dacii=Români

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,dar tot el a fost responsabil de moarta a mii de daci. Si nu a venit sa civilizeze, a venit sa fure. Nici nu prea suntem asa de latini. Doar 20% din cuvintele din limba romana se trag direct din latina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

E adevărat, dar cu toate ce a făcut istoria claselor m-ai nici spune pe scurt, Traian a ocupat Dacia, iar romanii casatorindu-se cu dacii s-a format limba și țara românească. Crede-mă că până în clasele mai mari eu nu știam motivul ocupării Daciei, de cât că Traian vroia să ocupe tot globul și credeam că a avut în stăpânire toată țara.