| Denisa a întrebat:

Imi merge totul prost. Sunt cu un baiat pe care nu il iubesc dar care ma iubeste. Nu am curanjul sa ii zic sa ne despartim. Mi-am pus prietena cea mai buna sa ii zica ca il insel si ca il iau de prost, in fine, un lucru tampit care mi-a iesit din cap. A facut asa si nu a crezut-o. Are incredere in mine 100%. S-a certat cu ea si acum nu o mai suporta, n-am rezolvat nimic. Pe de alta parte media imi iese doar 9.20, mie care mereu luam premiul 1, acum voi lua 3(clasa 10). Pe de alta parte in ultima vreme m-am ingrasat foarte tare, weekend'ul planuit de mult a fost stricat de un tampit care s-a imbatat si a facut scandal si a trebuit sa se termine mai repede decat a fost planuit. Tata e foarte stresant, am cheltuit o gramada de bani in ultima vreme desi eu sunt genul care ii pastrez. Ce se intampla cu mine? Ma comport cu toti urat, i-au decizii proaste in ultima vreme, m-am si imbatat o data(eu care nu beau). De ce ma schimb in rau? Cred ca am nevoie de o perioada de liniste in care sa ma gandesc si sa ma repun in ordine. Voi ce ziceti ca mi se intampla? Ati mai patit asa ceva?sad Sunt foarte tristasad

Răspuns Câştigător
| Geo_6214 a răspuns:

Buna!
Se poate sa treci printr-o perioada in care nu te mai intereseaza nimic (mi s-a intamplat si mie) si nu este bine. Trebuie sa incerci sa iti revi : in legatura cu deciziile, ar trebui sa stai si sa te gandesti de cateva ori inainte de a pune in aplicare ce vrei sa faci, in legatura cu comportamentul, incearca sa iti dai seama cand incepi sa te comporti urat cu o persoana si sa te opresti (eventual sa iti ceri si scuze), in legatura cu imbatatul, pune-ti in gand sa nu mai bei deloc (ce nu are inceput, nu are cum sa aiba sfarsit) pentru ca dupa un pahar mai merge si al doilea, al treilea etc. pana te imbeti.
In legatura cu baiatul, chiar nu poti sa ti la o persoana care te iubeste atat de mult, care are atata incredere in tine si care (cred) ca ar face orice pentru tine? Ai putea sa ne spui de ce nu il iubesti si cum ati ajuns sa fiti impreuna? Poate asa te vom ajuta si cu aceasta problema.
Sa ai o noapte palcuta!

3 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cum s-o luam?
1. Eu ma intreb cum de luai tu mereu primul 1 la scoala, cand scrii ''i-au''. Fii multumita si de premiul 3!
2. Esti c-un baiat pe care nu-l iubesti? Pai, cum vine asta? Cum de stai cu cineva si nu simti iubire?
3. Problemele ti le rezolvi singura, fiindca tu te-ai bagat in ele. In respect ca te iubeste, ar trebuie singura sa-i spui asta, sa-i comunici, sa auda de la tine, sa-l trezesti la realitate. Nu prietena, nu vecina, nu colega, nu verisoara. O sa-l doara, ce-i drept, dar gandeste-te ca cu timpul, cu cat ocolesti acest lucru, cu atat el sa afunda mai tare. Salveaza-l, acum, cat mai poti salva.
4. Si ce daca te-ai ingrasat? Chiar asa mare importanta are aspectul fizic? Chiar s-a intunecat totul, a devenit cenusiu, fiindca ai pus cateva kilograme in plus? Asta se cauzeaza faptului ca la t. v. vedetele sunt numai fotomodele, artiste sexy si panaramele de la meteo.
5. Tata poate nu e stresant, tata poate vede realitatea, tata poate nu-i place situatia si doreste sa vada ceva schimbat la tine in bine.
Concluzii? Ai vazut cate ai de modificat, unde gresesti, in ce masura si cum? DA, e timpul sa-ti faci o analiza, sa oglindesti in ce erai inainte si cum gandeai. Faptul ca esti constienta de acest lucru, demonstreaza ca ai puterea sa treci peste. Trebuie sa ai rabdare, vointa si toate vor trece usor, usor. Deci, ce mai astepti?

| Vizitiul a răspuns:

Nu am inteles si nici nu o sa inteleg vreodata cum puteti incepe o relatie cu un baiat fara sa simtit ceva pentru el. Eu nu am patit asa ceva, eu am avut parinti, daca ma-ntelegi.

| Alina a răspuns:

Daca nu esti multumita de comportamentul tau tu esti singura care poate face ceva in privinta asta.Incearca sa nu te grabesti si sa iei deciziile corecte. Poate ca trebuie sa faci ordine in viata ta si sa fii mai cuminte o perioada pana iti trece faza asta.Succes! Oricum, fii sigura ca va trece!