| bluuuuu a întrebat:

Imi place de un coleg...care ma place si el dar e timid si nu indrazneste sa faca primul pas.As vrea sa fac ceva...sa il fac sa isi dea seama ca si eu il plac dar sa nu fie prea evident.si sa prinda putin curaj sa faca el primul paas.PS:nu vreau sa fac eu primul pas

1 răspuns:
| Nightfall a răspuns:

Fi mai hotarata. Vrei sa il faci sa-si dea seama ca il placi, dar sa nu fie prea evident. Mai adauga la asta faptul ca el e si timid si obtii zero sanse de reusita. Un baiat timid ezita uneori chiar si cand stie sigur ca fata il place, cu atat mai mult cand are doar o banuiala. Parerea mea e ca privesti gresit situatia si decat sa urmaresti sa faci ceva incercand sa-l influentezi pe el sa ia initiativa, ar trebui sa faci tu primul pas. E mult mai simplu asa, desi poate ca iti e tie mai greu, dar decat sa incerci sa-l impingi pe celalalt sa-si faca curaj, incearca sa-ti faci tu si abordeaza-l intr-un moment cand e singur, spune-i ca il placi si ca ati vrea sa fiti impreuna, daca vrea si el. Atunci cand e momentul ca cineva sa faca acest pas, nu conteaza cine il face, daca e fata sau baiatul, insa dupa ce pasul a fost facut, cel care a luat initiativa merita apreciere. Cel putin eu unul as aprecia mult la o fata daca nu m-ar impinge sa fac eu ceva cand as ezita si in schimb ar lua ea initiativa. Ar arata ca ai avut curaj, deci probabil vei avea de castigat daca o faci tu. Poate ca va fi dificil, insa din moment ce tu stii ca el te place, atunci ai un motiv in plus sa o faci, fiindca cel mai probabil iti va raspunde pozitiv. Ai curaj! Succes!