| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica cineva relatiile lui Viette...am cautat pe net, dar nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

Depinde de ecuatie. pentru o ec simpla a xpatrat +b x + c = 0
relatiile lui viette sunt:
s1=x1+x2=-b/a
s2=x1x2=c/a
unde x-ii sunt solutiile ecuatiei si a, b, c coeficientii din ecuatie.
pentru polinoame relatiile lui viette sunt (in functie de puterea lui x din ecuatie) :
s1=x1+x2+x3
s2=x1x2+x1x3+x2x3
s3=x1x2x3

daca imi amintesc eu corect... nu mai stiu insa care erau solutiile sumele pentru polinoame in functie de coeficienti ca in cazul primului exemplu; se ia tot la fel mi se pare -b/a, c/a, -d/a -> alternand minusul si plusul.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te dracului! 1