| ĦαvɘƑȕη a întrebat:

Imi puteti da cate 5 exemple de complemente directe/indirecte/circumstatiale de timp/loc/mod?

Răspuns Câştigător
| Anonima264 a răspuns:

Uite:
Complementul este parte secundara de propozitie care determina un substantiv.

Complementul direct
Intrebari: pe cine? pe ce?
Ex:L-am vazut PE BAIAT.
Am primit COLETUL.
Cd poate fi exprimat prin substantiv,pronume personal, numeral.

Complementul indirect
Intrebari:cui? despre cine? despre ce? la cine? la ce? cu cine? cu ce? pentru cine? pentru ce?
Ex:I-am daruit MAMEI o floare.
Am vorbit DESPRE NOTA de la romana!
Ci poate fi exprimat prin:substantiv, pronume, numeral.

Complementul circumstantial de loc
Intrebari:unde? de unde? pana unde?
Ex:Mergem INAINTE.
Ea merge PNA LA MARIA.
Ccl se exprima prin atribut...

Complementul circumstantial de timp
Intrebari:cand? de cand? pana cand?
Extonguelecam MAINE in concediu.
TOAMNA se numara bobocii.

Complementul circumstantil de mod
Arata felul in care se desfasoara o actiune.
Intrebari:cum? cat? in ce fel?
Ex:Am vorbit ROMANESTE.
Sper sa iti fie de ajutor ce am scris, azi am facut si eu complementul si sta ce tiam scris eu este din caietul meu!

4 răspunsuri:
| ĦαvɘƑȕη explică:

Mai puteti da cateva?

| ĦαvɘƑȕη explică:

Mrc pentru toate raspunsurile bunwinking

| Anonima264 a răspuns:

Imi cer scuze dar am scris asa de lung incat m-a pus din greseala semnul ala!

| teo6dia4c99 a răspuns:

Complementul indirect : ce? pe cine/ce? exp Merg PE JOS. sau Tiam luat O FLOARE.
complementul indirect: despre cine/ce? la cine/ce? pentru cine/ce? de la cine/ce? exp: Este O GRAMADA de prostie. Ma duc LA ANA.
C.C.T cand? : ma duc MAINE la ea. Am plecat IERI.
C.C.L unde? : Ma duc LA IAZ. Ma plimb PE DUNARE.
C.C.M. cum? Dorm FRUMOS. Dorm LINISTIT.