| AceAl3 a întrebat:

FUNDA! Imi puteti spune cum pot identifica complementele directe si indirecte si prin ce se deosebesc ele? Va roog mult.big grin

Răspuns Câştigător
| Pikaciuuu a răspuns:

Ambele stau in cazul acuztiv, complementul direct raspunde la intrebarile pe cine? ce? : O iau pe Maria in excursie. (Pe cine iau? Pe Maria), complementul indirect raspunde la intrebarile despre cine? despre ce? La cine? La ce? de cine? de ce? etc. : Vorbim despre Maria.(Despre cine vorbim? Despre Maria.) Sper ca te-am lamurithappy Funda?puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| iloveusa a răspuns:

Pai la complement direct pui verbului intrebarile pe cine?, ce? Dar trebuie sa te gandesti logic sa nu fie subiect
exemplu:
Pisica bea lapte. lapte=complement direct
Tuturor le place rosul. rosul=subiect (te gandesti daca poti sa il faci sa ife subiect si daca poti sa il faci si sa sune si logic e subiect.aici te gandesti Rosul place tuturor (ce place? 0

complementul indirect raspunde la intrebarile:la,cu, de, despre, de la, pentru cine?(ce?)etc sau cui?

| GabiiHaș a răspuns:

Complementele directe raspund la intrebarile „pe cine?" si „ce?"
EX:L-am sunat pe colegul meu.(pe cine am sunat?=pe colegul)
iar complementele indirecte „la cine?"„la ce?" „despre cine?" „despre ce?"etc.
EX: Noi vorbim despre tema la franceza.(despre ce?=despre tema.)
fundita?

| saharabya a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarile pe cine? sau ce?
Ex.Ea il cearta pe copil.(pe cine?-pe copil=complemet direct) Ex2: Spune o poezie.( ce spune?-o poezie=complement direct)
complementrul indirect raspunde la intrebarile la cine/ce?, cu cine/ce?, impreuna cu cine/ce?, despre cine/ce? ...etc...
Ex. Ea merge la bunici. (la cine?-la bunici=complement indirect)

| Rochelle a răspuns:

Complement direct : pe cine/ce
complement indirect ( CI ) : CUI
pe cine/ce; la cine/ce etc FUNDAAA? :O3

| Street22 a răspuns:

Pai pui intrebarea, comlepentele direct rasp la intrebarile(pe cine? ce?) iar complementele indirecte rasp la intrebarile(cui? de ce? pentru ce? etc)
ex:Aud troznind copacii.(ce aud? troznind-complement direct
S-a saturat de mers.(de mers complement indirect)