| _pink a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de situatie in care se face clar diferenta intre instinct (cu care te nasti si nu il poti dezvolta) si intuitie (pe care o dobandesti si o poti dezvolta)?

Răspuns Câştigător
| FashionDiva a răspuns:

Gresit! Instinctul se poate dezvolta! Instinct inseamna cand te apuci sa scrii la tastatura si nu urmaresti tastele, cunosti pozitia lor. Cand te nasti cunosti structura unei tastaturi qwerty?

Sa-ti dau un exemplu banal: profesorul spune "2+2=?". Fiind o chestie banala pe care creierul a procesat-o de foarte multe ori, instinctul iti va spune rezultatul 4. Profesorul spune "2+...". Inainte de a termina fraza, creierul va intui ca urmeaza "+2", desi nu este un lucru cert.

Sper ca te-am lamurit. Succes!