| Alex a întrebat:

In afara de crestinismul, iudaismul si islamul, in Romania mai exista si alte religii? Daca da, ce religii sunt?

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sunt si budisti iar pe o strada din Iasi am fost oprita de un tanar care mi-a inmanat un pliant prin care eram invitata sa cunosc un grup ce practica religia Baha'i. Din pliant reiesea ca ar fi religia perfecta, chintesenta a toturor celorlalte religii; era interesant dar marturisesc ca niciodata n-am indraznit sa trec pragul sediului lor.

| gigiro a răspuns:

Te referi la cate religii sunt oficializate, sau la bisericile in sine sau la reprezentantii altor religii? Crestinismul are ca laturi componente mari, catolicismul(greco si romano), protestantismul de tip A si AB(parca) in afara ortodoxismului de baza (greco si ruso). Dar normal ca exista si alte religii neoficializate(sunt pentru un nr restrans de oameni) -pentru sintoisti, budisti, etc.( in Bucuresti)

| jump a răspuns:

Evanghelism, musulmanism, adventismul, martorii lui iehova, penticostalii, nazarineni, mormonii si cu siguranta in timp ce tastez mai apare o secta sau o religie minoritara/pagana.

zi frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Musulman crestinismul