| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, ce credeți, religiile monoteiste ( creștinismul, islamul și iudaismul ) sunt adevăratele religii pe care oamenii ar trebui să le urmeze, pentru că doar ele au minuni și martiri - oameni care și - au dat viață pentru credință lor?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poveștile sunt povesti. Că sunt pe baza unui zeu sau a mai multora tot povesti raman.

| Seba2013 a răspuns:

Ca sa vorbesti asa de sus, trebuie sa o iei pas cu pas. Trebuie sa pornesti cu inceputul si dupa aceea sa vi aici sa ne vorbesti la general. Tu esti de azi de ieri pe aici si deja incepi sa vorbesti de fara sa ai propietatea vreunei religii. Hai ca nu imi mai pun mintea cu voi, ca sunt oameni mai seriosi care au nevoie de raspunsuri. Temele astea sunt construite de cei care vor sa va dezorienteze. Este opinia autorului din spatele textului pe care il citesti. Ca sa intelegi bine, trebuie sa lasi anumite texte si sa te intereseze adevarul mai holistic. Atunci vei vedea ca isoria incepe treptat si anumite suprapuneri. Cand vei intelege anumite accidente vei stii sa ajungi la concluzia corecta. Incerca sa te uiti prima data in gradina ta si dupa aceea daca vezi ceva in gradina vecinului poti sa vi aici sa dezbatem, ca nu te musca nimeni daca vrei sa cauti un anumit sens.

| Magie2525 explică (pentru Seba2013):

Îmi pare rău, dacă întrebarea mea te supără, te deranjează.

| Seba2013 a răspuns (pentru Magie2525):

Daca privirea mea patrunzatoare este gresita mie imi pare rau. Vreau doar sa va aduc la ordine, si sa nu mai semanati confuzie. Restul faceti ce vreti ca eu imi caut oamenii mei, nu am treaba cu voi. Ia-o ca un comentariu facut ca scop sa iti aduca si tie ceva bun, nu ca as avea ceva cu tine.

| Theo94 a răspuns:

"Miracole" si martiri exista si in alte religii. O sa gasesti o gramada de oameni si in budism, hinduism, etc. care cred ca religia lor e cea adevarata.
De ce ar fi trei religii "adevarate" si nu una sau mai multe, de ce exista religii "adevarate" si "neadevarate".

De ce exista mai multe religii? Asta cred ca din cauza grupurilor de oameni raspandite in aproape toate partile lumii si acum mii de ani erau mult mai putini si nu (prea) luau contact cu alte grupuri mai indepartate.

| Ilovedinero a răspuns:

Eu sunt crestina.Religiile sunt ramuri pe care oamenii decid sa le urmeze.Eu in calitate de creștin, nu pot sa cred in alte zeităti, insa nu pot sa judec sau sa spun ca religiile celelate sunt false.Tot văd " creștini" care judecă alti oameni ca sunt lgbt, ca beau ca fumeaza etc.In biblie spune ca singurul care are dreptul sa judece este Dumnezeu.Fiecare religie are sfintii ei, traditiile ei si multe alte chestii.Nu doar religia Crestina are minuni si asa mai departe.Eu tin sa cred in Dumnezeu caci am fazut si mâna lui, am vazut si cum e fara sa cred in el

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu sunt mai multe religii adevarate, iar monoteismul este bun doar daca il marturiseste pe Iisus Hristos ca Mesia Dumnezeu si Mantuitorul lumii. Conform Bibliei, la Efeseni 4, 5: "Este un Domn, o credinta, un botez", deci nici vorba de mai multe credinte! Sigur, multi si-au facut religii de capul lor, dar sunt false, nu sunt revelate! Iar martirii unor astfel de surogate de credinta sunt pseudo-martiri. Martir este doar martorul lui Iisus Hristos si al Evangheliei sale, care nu si-a iubit sufletul sau pana la moarte, marturisindu-i.
"Dumnezeii neamurilor sunt idoli (daemoni), iar Domnul cerurile a facut." - Psalmul 95, 5

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Doar Creștinismul

| T0Teu a răspuns:

Nu contează religia care are minuni și martiri. Contează religia care e conform Bibliei, adică conform învățăturilor lui Dumnezeu. Dacă o religie nu se coordonează după Biblie cum poate fi adevărată? Doar creștinismul e "religia adevărată " ptc e singura care crede în Isus Hristos ca Dumnezeu, iar cine nu crede în El nu poate ajunge în rai.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Fiecare religie are sfintii ei ca are un zeu sau mai multi nu are nici cea mai mica importanta.Omul sfinteste locul nu zeul.