| Angel1998Luca a întrebat:

am 13 ani și am câteva întrebării despre religie
1. Dacă dumnezeu este așa de iubitor precum se spune de ce există: războaie, foamete, moarte etc.
2. Dacă iadul există atunci cum arată?
3. Dacă raiul există cum arată?
4. Dacă mori ce se întâmplă cu tine?
5. Cine a scris biblia?
6. Creștinismul face parte din familia celor trei religii Monoteiste: Iudaismul și Islamul de ce se urăsc cele trei religii, dacă fac parte din acceași familie?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

1. Dumnezeu nu e asa iubitor cum mananca unii r@hat despre El.
2. Nu exista.
3. Nu exista nici asta.
4. Esti mort pana la judecata.
5. Vreo 50 de oameni.
6. E simplu. Iudaismul nu-l recunoaste in niciun fel pe Isus. Islamul il recunoaste doar ca pe un mare profet. Crestinismul in nesimtirea lui spune ca Isus este Dumnezeu.

| Angel1998Luca explică (pentru mentholinks):

Merci happy

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Greșit.

| SG1995 a răspuns (pentru mentholinks):

Au fost mai multi de 50 de oamenii cei care au scris Biblia, primele versiuni ale. Genezei sunt comune folclorului din zonă, ulterior fiind editate și re-editate, la fel și cu restul cărților, iar NT a avut aceeași soartă, sute de copiști și-au permis să adauge sau să scoată din "cartea sfântă".

| 666Satan666 a răspuns (pentru mentholinks):

Ce vorbești, dară eu am creat iadu', să-ți fie rușine

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Degaba intrebi crestini, de vina e satana si gata

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

1. Poate că nu există (mă refer la imaginea iudeo-creștină a Divinități).

2, 3. Nu arată nici cum pentru că nu există.
De fapt conceptul de rai și iad sunt relativ noi, în iudaism nu exista decât Sheol- groapa comună a sufletelor, Iadul este un concept luat de greci, greci aveau Hades numit de romani Inferno (ambele națiuni erau politeiste), iar raiul are la bază haluginațile lui Ioan de Pathmos care nu e același Ioan adept a lui Iisus, sub condițiile din închisoare acesta a avut o serie de haluginați denumite revelați.

4. Păi mori, gândește-te că creierul funcționează pe mici doze se electricitate. Omul e ca o mașină ce stochează date, doar e o mașină autonomă de prelucrare a datelor datorită personalități. Tot ce vezi, auzi, miroși sunt date, informați din exterior preluate de tine și prelucrate creier cu ajutorul miciilor celule din creier denumite "neuroni" care cu ajutorul unor mici impusuri electronice ne ajută corpul să funcționeze. Când mori creierul cedează, la fel și corpul, persoanalitatea moare și ea iar datele se pierd. Dacă de exemplu în ultima clipă ți-ai descărca creierul într-o compiuter, totul ar fi niște fișiere de date, arhive care pot fi transpuse audio sau video, dar tu, sistemul de operare care controlează, analizează și modifică datele nu ai mai fi.
Pe scurt, după ce mori ești mort, dar nu e cel mai rău lucru, nici cel mai bun, e important doar să ne trăim viața, să învățăm cât mai mult, să facem ce ne place, ca la final să nu avem prea multe regrete.

5. Biblia a fost scrisă într-o perioadă de aproape 5000 de ani, autori inițiali au fost păgâni (politeiști), ulterior același popor a trecut la monoteism și a re-editat și re-scris Biblia.
Uite aici un scurt documentar în temă:
https://youtu.be/mdTjxuqMnXo

6. Fiecare religie are o versiune diferită asupra lui Dumnezeu și fiecare vrea sa o impună pe a sa, de aceea.

| Steregoi a răspuns:

1. Omul a ales sa cunoască si răul.
2. Iad=cimitir.
3. Colturi de rai sunt pe Pamant.
4. Intri in pământ.
5. Oameni inspirați de Dumnezeu.
6. Pentru ca sunt conduse de Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul nu traieste veșnic insa exista o șansă in acest sens adică Dumnezeu care e veșnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Craiasa zapezii poate fi cel mult un inger care se infatiseaza cu chip de femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E minunat nu-i asa? Traiesc precum intr-o lume de basm desi nu e basm. Eu asa gandesc. Cine se gandea ca comunicatiile prin vid sunt posibile? Cine se gandea ca inseparabilitatea cuantica exista? rolling on the floor

| wpetterssone a răspuns:

1. Lumea zace în puterea celui rău, deși suntem de la Dumnezeu (1 Ioan 5:19), deoarece Dumnezeu i-a lasat pe primii oameni care s-a răzvrătit să asculte de Satan.
2. În Biblie, acest cuvânt nu există. Morții pe care Isus i-a înviat nu au declarat că au fost în iad sau în rai.
3. Așa zisul rai va fi aici pe pământ. Dumnezeu vrea să aducă pământul în starea inițială. În acest moment nu există raiul sau iadul. Adam și Eva au adus păcatul și moarte pentru că Eva s-a lăsat păcălită de întruchiparea șarpelui, de către un înger șiret, Satan.
4. Din țărână ai venit, în țărână te duci. Deci ajungi în pământ. Parastasul este o invenție a oamenilor. În Biblie, acest cuvânt nu apare. El este o tradiție sau un obicei luat de la păgâni. Oamenii vor fi judecați după Armaghedon.
5. Biblia a fost scrisă de niște oameni care i-au transpus gândurile lui Dumnezeu (2 Timotei 3:16) Un exemplu: un director îi dictează secretarei o scrisoare. Ale cui sunt gândurile? Ale secretarei sau ale directorului? Așa este și cu Cuvântul lui Dumnezeu. Dumnezeu i-a inspirat pe unii oameni să o scrie. Citește 2 Timotei 3:16.
6. Din cauza conducătorilor pentru că ei au interese ascunse.

| Jannah a răspuns:

Nimeni nu stie sa iti raspunda la aceasta incertitudine. Ceri niste raspunsuri imposibile, la care omul nu are raspuns ( putem doar presupune ). Esti prea mic pentru a-ti bate capul cu aceste probleme.

| heracles a răspuns:

Daca dumne-zeu(domnul zeu)este asa de iubitor de ce exista razboaie,foamete,moarte, pai razboaie exista din cauza firii umane,pentru ca avem o fire violenta,natura omului este una violenta, si asta nu din cauza divinitatii,, foamete din mai multe motive subiective, tot din cauza noastra, iar moartea nu exista daca ai citit vreodata o carte de astronomie vei vedea ca, materia, energia si informatia nu pot fi distruse si nici create, ele se transforma, ca exemplu poti urmari apa, ea nu dispare ci se transforma.Si in legatura cu dumnezu biblic,in biblie nu este vorba de divinitate ci despre zeii(elohim=zeii) ''sa facem omul dupa chipul si asemanarea noastra''divinitatea nu poate fi cuprinsa in nici o carte sau religii, divinitatea este dincolo de timp, spatiu e.t.c. poate fi o energie inteligenta care cuprinde tot universul, si poate lua diferite forme de la floare, pana la om. poate am fost creati de alte civiliatii mult mai avansate ca noi, si poate in viitor si omul poate crea la randul sau alte forme de viata cine stie si asa acum se stie de ''ingineria genetica'' inca esti mic si nu intelegi, cand vei mai creste daca te pasioneza astronomia, astrofizica sau cosmologia vei stii mai multe cum a aparut universul, ce este informatia, energia, geometria sacra, numerele lui fibonacci.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

1. Citeşte "Îngeri şi demoni " de Dan Brown. Deşi e o carte S.F, vei afla un răspuns bun.
2. Nimeni nu ştie sigur cum arată nici iadul nici raiul. Dacă esti curios de o viziune artistică, există "Divina Comedia ".
4. Din nou, părerile sunt împărțite. Dacă il vei întreba pe un om ce apartine unui cult religios, îți va spune că mergi în Rai sau in iad.
Dacă întrebi în ateu, îți va spune că nu există nimic după moarte.
5. Biblia a fost scrisă de oameni influențați de Duhul Sfânt. Cel puțin asta-i definiția oficială.
6. Subiectul relațiilor dintre creştini, iudaici şi musulmani este extrem de delcat datorită dorintei fiecarui cult de a deține putere.

| Angel1998Luca explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Merci, a fost un răspuns bun

| alexxtreme a răspuns:

1. Dacă dumnezeu este așa de iubitor precum se spune de ce există: războaie, foamete, moarte etc.
Când Dumnezeu a creat omul, El n-a vrut ca acesta să fie un robot, iubindu-L condiționat, ci a vrut ca acesta să-L iubească necondiționat, iar pentru a iubi necondiționat trebuie să ai libertate, iar când cineva are libertate înseamnă că poate face alegeri, iar aceste alegeri pot fi bune/rele. Războaiele sunt alegerile oamenilor, nu a le lui Dumnezeu, oamenii sunt responsabili de alegerile rele pe care le iau în urma libertății primite de la Dumnezeu, dar nu putem să-L învinuim pe El pentru alegerile pe care noi le luăm, pentru că dacă Dumnezeu ar interveni și ar oprii tot răul din lumea aceasta, asta ar însemna să diminueze sau să șteargă de tot libertatea omului, iar ateii sau oamenii în general nu și-ar dori ca libertatea lor să fie diminuată sau să nu mai existe, tot în Biblie avem exemple când Dumnezeu a intervenit ca să oprească răutatea oamenilor, de exemplu țara Canaanului pe care Dumnezeu a dat-o în stăpânire poporului evreu, nelegiurile acestor popoare care faceau parte din tara Canaanului ajunsesera atât de mari, încât începuseră să aducă jertfe copii lui Moloh așa că Dumnezeu a intervenit să oprească aceste practici idolatre pe care aceștia le făceau și i-a nimicit, acum, aici avem o dovadă când Dumnezeu intervine să pună capăt răutății omului, iar astăzi ateii se plâng de lucrul acesta. Dar să nu uităm că Dumnezeu a luat chip de om făcându-Se asemenea lui și a venit pe pământ (Filipeni 2:6-11) și a suferit răutățile pe care noi oamenii le putem face, ca tot noi să putem fi iertați de păcatele pe care le facem împotriva Lui și să fim mântuiți.
Despre foamete, aici ar trebui să nu dăm vina pe Dumnezeu, ci pe noi, și aici mă refer la mine, la creștinism, ateism, islami sau orice altă religie(oameni) deoarece întrebarea trebuie pusă altfel, Facem noi oamenii ceva pentru a ajuta copii, oamenii care mor de foame? Noi care poate avem mâncare din belșug și posibilitatea de a mânca, încât câteodată o lăsăm sã se strice și o aruncăm la gunoi la cât de multă avem, când vedem pe cineva care nu are, îi oferim noi mâncare? Îl ajutăm cu ceva? Porunca este să ne iubim aproapele ca pe noi înșine. Dumnezeu oferă anumitor oameni ca la rândul lor acești oameni să îi ajute pe acei ce nu au, pentru ca omul să iși arate dragostea față de aproapele lui, iar aceste fapte nu sunt fără însemnătate înaintea lui Dumnezeu. "Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori* aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut.’" Să nu îl invinuim pe Dumnezeu pentru ceea ce și noi putem face.(Citește Matei 25:31-40)
Iar despre moarte, aceasta a început când în urma neascultării lui Adam și a Evei, pentru că au ascultat mai mult de satana decât de Dumnezeu, vrând să cunoască binele și răul, au cunoscut și moartea pentru că ea este ceva rău, Dumnezeu i-a avertizat Geneza 2:17 "Dar din pomul* cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci**, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri† negreşit.") dar în legătură cu moartea, ea nu va stăpânii asupra omului veșnic, la fel cum și răul și suferința vor înceta la a doua venire a lui Iisus Hristos, 1 Corinteni 15:26 "Vrăjmaşul* cel din urmă care va fi nimicit va fi moartea."
2. Dacă iadul există atunci cum arată?
Biblia descrie iadul ca un cuptor de foc, unde cei ce nu au crezut în Iisus Hristos și nu a acceptat harul(mila și iubirea veșnică) a lui Dumnezeu și nu s-a pocăit va arde pentru o perioadă de timp ( 1 zi 1 sapt 1 luna etc) în funcție de păcatele sale, trecând în neființă "Căci iată, vine ziua* care va arde ca un cuptor! Toţi cei trufaşi** şi toţi cei răi vor fi ca miriştea†; ziua care vine îi va arde", zice Domnul oştirilor, „şi nu le va lăsa†† nici rădăcină, nici ramură.Şi veţi călca în picioare pe cei răi, căci ei vor fi ca cenuşa sub talpa picioarelor voastre în ziua pe care o pregătesc Eu", zice Domnul oştirilor." Maleahi 4:1-3. Iadul nu este un foc veșnic în care arzi pentru eternitate, da, în Biblie este vorba de o "pedeapsă veșnică" adică moartea pentru totdeauna nu "pedepsire veșnică", sunt mulți atei din câte am văzut după acest site care atunci când nu prea au ce zice sau când cineva nou pune vreo întrebare despre Dumnezeu, ei vin și spun că vei arde veșnic, ei nu vor să accepte faptul că iadul nu e veșnic din anumite motive știute de ei pentru că asta ar demonstra dreptatea lui Dumnezeu, ci vor. la fel ca anumite biserici să introducă frica în om, și cum că Dumnezeu este rău, focul în care arzi veșnic nu e biblic ci e doar o învățătura a anumitor biserici, iar toți cei care acceptă să propovăduiască acest lucru, demonstrează cât de influențați pot fi de biserică, chit că este ateu.
Iadul va avea loc pe pământul acesta 2 Petru 3:7 "Iar cerurile* şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin acelaşi Cuvânt, pentru focul** din ziua de judecată şi de pieire a oamenilor nelegiuiţi." după cum potopul a acoperit tot pământul cu apă, a doua oară pământul va fi acoperit de foc pentru ca orice urmă de păcat să fie distrusă. După aceea făgăduința pe care Dumnezeu ne-a făcut-o aceea că va crea un pământ nou pentru cei mântuiți Apocalipsa 21:1 "Apoi am* văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că** cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era."
3. Dacă raiul există cum arată?
Încep cu același verset, Apocalipsa 21:1 "Apoi am* văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că** cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era." pentru început raiul nu este așa cum poate ne imaginăm, îngeri pe norișor cu harpă cum este descris în desene, viața va fi exact ca acum, doar că natura va fi mult mai frumoasă, suferința și răul nu vor mai fi, deoarece păcatul nu va mai exista și vom sta cu Dumnezeu și vom învăța de la El, vei putea explora alte planete, vei putea vedea cum Dumnezeu crează, vei sta cu îngerii. Dar, oricât de mult am încerca să ne imaginăm cum va fi este imposibil, apostolul Pavel descrie acest lucru, astfel 1 Corinteni 2:9 "Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El".
4. Dacă mori ce se întâmplă cu tine?
Conform Bibliei, când omul moare este mort, se odihnește(Eclesiastul 9:5-6-10) până la venirea a doua a lui Iisus Hristos când prima oară vor invia cei morti în Hristos ( 1 Tesaloniceni 4:16 Căci Însuşi Domnul*, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa** lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi întâi vor învia cei morţi† în Hristos.) iar despre cealaltă categorie adică cei nelegiuți aceștia vor învia după 1 mie de ani la judecată Apocalipsa 20:5 "Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani." atunci se vor deschide cărțile și fiecare va primi răsplata lui, adică "iazul de foc care este moartea a doua" Apocalipsa 20:12-15.
5. Cine a scris biblia?
Biblia a fost scrisă de profeți, dar este insuflată de Dumnezeu 2 Timotei 3:16-17 "Toată* Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos** ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca* omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic** pentru orice lucrare bună."
6. Creștinismul face parte din familia celor trei religii Monoteiste: Iudaismul și Islamul de ce se urăsc cele trei religii, dacă fac parte din acceași familie? Iudeii încă îl așteaptă pe Mesia, deși Iisus Hristos a venit în urmă cu 2000 de ani și a împlinit toate profețiile care fac legătură cu Mesia, iar ei nu vor să accepte lucrul acesta, continuând să-L aștepte și ei nu acceptă Noul Testament. Cea Islamică este cu Coranul, apărut mai recent, care este cred eu inspirat din Biblie cu modificări pentru ei.
Am încercat să iți răspuns în limita cunoștințelor mele, pentru că nu știu totul, și oricum sunt întrebări la care nu poți da un răspuns complet, despre războaie, Iisus Hristos spune în Matei 24:6-7 "Veţi auzi de războaie şi veşti de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârşitul tot nu va fi atunci.
Un* neam(rasă) se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie, împotriva altei împărăţii şi, pe alocurea, vor fi cutremure de pământ, foamete şi ciumi." Dumnezeu mai poate folosii răul pentru a face binele, de exemplu citește viața lui Iosif, iar Dumnezeu știe mai bine dc permite sau nu anumite lucruri și El are un plan.