| tipaalexandruu a întrebat:

In balada manastirea argesului de ce credeti ca poetul anonim a ilustrat tema jertfei pentru creatie prin povestea zidirii unei biserici si nu a unui alt edificiu?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asta trebuie sa explici TU, ca e tema ta, nu a noastra.

| georgesur a răspuns:

Ce jertfa, ce creatie?
Numai la un "neam slab"se pot zidi femeile ca sa nu cada biserica (parca romanii nu-si zideau nici macar sclavele ...si constructiile lor stau si azi); poate astepta cu seninatate sa-i ia oile si capu' baciul unguran si cu cel vrincean (in Miorita); sa finalizeze orice victorie cu otomanii(care daca au fost, oricum n-au fost multe) cu plata tributului catre Poarta(tribut ce consta in aur si COPII!).
Astazi continuam sa invatam (ca sa nu uitam!) din exemplele de mai sus(adevarate "capodopere nationale")."Trebuie"sa nu ne ivatam copiii ca pot fi niste invingatori,"trebuie" sa-i croim supusi si interesati doar de capra vecinului...