| blondinanamaria a întrebat:

vreau sa stiu motivul zidirii din poezia Manastirea Argesului si daca se poate sa mi se trimita si un site.Primul raspuns primeste funda!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Respectiva pezie nu e o simplă poezie, este o legendă şi are caracter oral. Chiar dacă ea a parvenit posterităţii pe cale scrisă, după diverse culegeri de folclor.
Sensul acestei creaţii este unul simbolic şi anume că " pentru orice lucru de mare realizare pe această lume este nevoie de a se face sacrificii".
Ori de timp, ori de bani ori chiar de vieţi omeneşti.
La cestea din urmă a se vedea construcţiile piramidelor egiptene, a marelui zid chinezesc, marile des coperiri geografice sau, mai nou construcţiile de avioane, de subma rine sau cucerirea spaţiului cosmic.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Pai, manole a avut un vis in care i se spunea ca trebuie sa zideasca un om in perete pentru a reusi sa stea manastirea pe picioare. ei sau inteles intre ei mesterii, ca prima sotie care va veni, va fi zidita. si prima care a venit a fost ana, sotia lui manole. manole s-a rugat foarte mult la dumnezeu sa o opreasca si dumnezeu a incercat dar nu a putut so opreasca pe ana si manole a zidito. funda now?