| Hyacinth a întrebat:

În câți ani poți uita romana daca te muti într-o țară străină la 18 ani sa zicem?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata!
O limba pe care ai invatat-o de cand te-ai nascut, nu poate fii uitata niciodata!
Locuiesc in occident unde traiesc si vorbesc numai engleza de 30 de ani, si dupa cum vezi scriu si vorbesc romaneste cu voi si familia din tara sau prietenii.

| relian a răspuns:

Niciodata

| Wr3nch a răspuns:

La vrasta asta nu o mai uiti.

| Lukasssz a răspuns:

Depinde daca te muti cu familia si vorbiti romana in casa atunci nu o mai poti uita, dar daca te muti singur si vorbesti numai engleza atunci peste 10 ani o poti uita de tot!

| oglindasultanului a răspuns:

Nu se uita asa, depinde de relatia cu ceiallti oameni si cat folosesti limba. Fie ca esti in tara sau nu. Daca renunti la toate legaturile cu tara, uiti limba cum n-ai stiut-o. Relatiile nu merg, din cauza la comunicare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

În acest caz NICIODATĂ!

La o vârstă între 5 și 10 ani, să zicem ar exista șanse, dar și asta contează mai mult de starea psihica a copilului / Inteligența și capacitatea de memorare... După această vâstră e practic imposibil.