| belle2009 a întrebat:

Buna,
Dacă te muți într-o țară străină îți poți uita limba natală?
Cum poți proceda astfel încât să nu ți-o uiți?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| ʎpooɯ a răspuns:

De tot n-ai cum sa uiti. Ce poti face e sa citesti mult in limba ta materna si sa conversezi.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se uita limba materna. Daca ai auzit pe cineva care a patit asta e clar ca minte cu nerusinare.

| RAY a răspuns:

Prima ta limba va ramane pana la moarte in memoria ta de lunga durata indiferent unde te vei muta, prima limba are un loc care nu va ocupat de alta limba niciodata, poate vei uita niste cuvinte dar nu poti uita acel vocabular de baza

| LoveSleep a răspuns:

Cică e ca mersul pe bicicletă, nu se uită niciodată.

| R0R0 a răspuns:

Nu ai cum sa iti uiti limba natala.