| CatenaccioStyle a întrebat:

In cazul unui razboi in cazul in care tara noastra ar fi atacata, daca s-ar da legea martiala, ati fi pregatiti psihic sa mergeti pe front? Dupa cum bine stiti pe langa armata profesionista va trebui sa lupte si civilii apti medical pentru a isi apara patria big grin Intrebarea e mai mult pentru barbati dar pot raspunde si doamnele care se simt curajoase big grin asta ca sa nu discriminez pe nimeni. Intrebarea e ipotetica si pusa de curiozitate.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Psihic, ar fi destul de greu. Problema e câți mai suntem pregatiti militar. Ma refer la cei care am facut armata. Inainte de 89 sau dupa.

| MarianWLF a răspuns:

Bogatii vor fugi, saracii vor ramane, mie unul armata mi-a lasat un gust amar, am dat la rezervist voluntar, i-am batut pe toti din grupa mea la toate cele 3 probe sportive dar din cauza unei probleme la un ochi am picat vizita medicala, in timp ce 2 batrani trecuti de 50 de ani au trecut, care aveau ca cerinta o flotare care abia au facut-o, nu ii blamez, tot respectul pentru determinarea lor la varsta asta dar blamez sistem infect de la mapn, multi tineri refuzati din cauza locurilor ocupate de rezervisti trecuti de 50 de ani, apoi apar in presa disperati cu anunturi ca fac recrutari, ca e lipsa personal, am stat de vorba si cu soldatii la Sibiu unde s-a dat proba sportiva, o mizerie de salariu, multi baga 24 cu 48, in cele 48 de ore libere jumate se odihnesc, jumate fac uber si bolt ca nu sunt bani, aceleasi sali vechi de acum 30 de ani, vai de capul nostru, ne laudam ca avem armata profesionista la standarde UE dar aceea e o foarte mica parca care beneficiaza de dotari moderne, armata noastra e la pamant oricum.
Dar cu toate astea, da, mi-as apara tara in caz de razboi, nu vreau sa imi vad mama plangand de frica in casa in timp ce inamicul trece pe strada pe sub geamul ei cum am vazut un clip la ucrainieni in care rusii intrau in blocuri unde daca aveau chef ucideau fara retineri, mai bine sa mor stiind ca am facut tot ce mi-a stat in putere decat sa fug ca un las.

suntserios
| suntserios a răspuns:

As avea de ales?
uneori nu sunt pregatit nici sa duc gunoiul cand e frig afara

| J0B0MAT a răspuns:

Nu cred că e nimeni pregătit psihic, nici măcar soldații care nu au fost detașați în războaie.Una e teoria și ce vezi la televizor și alta realitatea.E mult mai dură și te va lovi în moduri neașteptate.

| CatenaccioStyle explică (pentru J0B0MAT):

Asa este, razboiul nu e ca in jocurile pe calculator iar realitatea este mult mai dura, ai doar 2 optiuni cand esti acolo: ori te intorci in viata si victorios, ori vei fi ingropat fie prin transee sau daca ai noroc esti inapoiat familiei si te ingroapa ei.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu ma pot pronunta de pe acum. Nu vreau sa ma laud cum ca o sa fac fata cu brio la razboi. Vom vedea atunci cand se va intampla, cine are sange in instalatie si cine nu.

| Celdrept a răspuns:

M-aș duce și mâine dacă aș fi chemat. Eu zi de zi sunt pe front de 5-6 ani din cauza agorafobiei. Chiar m-aș bucura să fim atacați nu îmi place liniștea, ador haosul! La cat de rai, ipocriți și aroganți suntem meritam sa fim rași de pe fata pământului, suntem un popor de maneliști!

| CatenaccioStyle explică (pentru Celdrept):

Nu gandi asa tipule, pe langa oamenii care ti-au provocat suferinta sunt oameni care nu au nicio treaba cu tine si nici cea mai mica vina iar uciderea lor e total nedreapta, pui la pachet inclusiv copii ceea ce nu este deloc ok.

| Celdrept a răspuns (pentru CatenaccioStyle):

Copiii îi ador! Indiferent că sunt români sau țigani.
Copiii românilor sunt mai frumoși.
După Moldova probabil o sa fim atacați noi!

| antonioger a răspuns (pentru CatenaccioStyle):

Dumnezeu ce a facut cand a vazut ca majoritatea au luat-o razna? A crutat copiii din fata potopului? Ca sa nu fie omenirea in pieire a ras totul incepand o lume noua cu Noe, si crede-ma ca EL ar fi putut filtra bine de tot cine este bun si cine este rau. Omenirea a luat-o pe aratura asta e adevarul.

| anonimulll12345 a răspuns:

Nimeni nu va ataca/invada Romania nu au motive