| Suck a întrebat:

In ce consta fericirea? Toti vor sa fie fericiti dar nimeni nu poate explica fericirea, sa nu confundam fericirea cu bucuria, unii zic ca sentimentul de iubire ii fac fericiti, asta ar insemna ca iubirea te face fericit? Eu cel putin nu cred asta, fericirea ar trebui sa fie ceva mai complex si de lunga durata,.

26 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate înțelegem mai bine dacă ne referim mai întâi la opusul ei. Spunem de multe ori despre cineva - în special despre o persoană care numai este printre cei vii - că a avut o viață nefericită. Dacă înțelegem asta, ne putem face o idee despre ce ar putea însemna "opusul".

| Suck explică (pentru sabin89):

Adica, ca " acum" are o viata fericita. Da, are o logica.

| RAY a răspuns:

Iubirea cred e cel mai frumos sentiment trait de o fiinta umana, fericirea cred ca e o inventie umana

| T0T a răspuns:

Iubirea adevărată e de lungă durată. O iubire care nu e de lungă durată nu se mai numește iubire.

| LoveSleep a răspuns:

Da, ai dreptate. Fericirea e ceva complex, e ceva veșnic, ceva care nu se poate descrie.
Cea de care vorbesc toți, e bucuria, care e trecătoare.

| KamaSutra a răspuns:

Tu stii ce ma face fericita si ce e fericirea pentru minehappy

| Lawliet14 a răspuns (pentru KamaSutra):

Cine stie?

| KamaSutra a răspuns (pentru Lawliet14):

El,bestkiller

| Lawliet14 a răspuns:

Iubirea vindeca tot, este parerea mea. Ce poate fi mai frumos decat o relatie intre doi oameni ce se iubesc, se inteleg si se respecta? DA, iubirea poate fi de durata daca-ti gasesti un om loial si iubitor. Si in dragoste, omul de alaturi te face si fericit.

| Suck explică (pentru Lawliet14):

O fi iubirea un sentiment placut dar nu poti fi fericit doar cu acest sentiment. Poti iubi si sa fi iubit daca mori de foame.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Suck):

Pai cu mine nu s-ar muri de foame. laughing Dar nici nu cred ca s-ar lafai cineva prin simplul fapt ca respect banul si detest opulenta cat timp avem atatia semeni saraci printre noi. Si oricum, ce ai alege? Eu n-as sta cu un om pentru bani.

| Suck explică (pentru Lawliet14):

Nici eu nu as sta cu o femeie pentru bani, a sunat ciudat asta. Eu tind sa cred ca fericirea inseamna perfectiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea vine si pleacă la fel ca restul sentimentelor din corpul uman.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Aia e bucurie nu fericire. Sentimentele astea trecatoare sunt inutile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Si fericirea e trecătoare. Nu esti fericit la infinit. E la fel ca tristetea, dar mai placuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea pe care o ai in vedere tu, nu inseamna nimic din simplul fapt ca ea dispare, daca spui ca nu iti ajunge fericire inseamna ca vrei sa fii fericit dar aceasta tendinta spre fericire te face si mai nefericit, fiindca te duci dupa ceva ce nu exista si ce nu ai sa poti gasi niciodata. Indeobste urasc cuvantul fericire, ce-i asta, Doamne, fericire, oare exista un cuvant mai nasol ca asta, putini inteleg ca fericirea nu exista si ca tristetea tot nu exista. Fericirea este o stare a organismului in care se elimina hormoni care te fac sa te simti bine cam asa ceva, si cu tristetea este la fel doar ca invers. Ceea ce ii diferentiaza pe oameni de animale nu este fericirea ci ratiunea.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Asta ar insemna ca atunci cand ai orgas, m esti fericit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Pai, cand tu ai orgas esti fericit cred, sau la-i simtit si nu ti-a placut, (No offence), eu inca nu l-am simtit si cred ca nu as vrea vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii, Einstein spunea ca exista 2 feluri de oameni:
unii care nu cred in miracole si altii care cred ca totul este un miracol.
Ghici care sunt mai fericiti?
Si apoi vezi care erau aia cu fericirea de lunga durata.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Ambele parti sunt la fel de nefericite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Total fals.
Grupa a 2a sunt cei mai fericiti.
De ce?
Pentru ca au ochi, au maini, picioare(si chiar de nu aveau), se minuneaza de mirosul florilor, de faptul ca cineva le-a zambit, ca au ce manca indiferent de era o bucata de paine sau tot felul.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Dar exista vreun om care sa fie fericit pentru astea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Da.
Poate ca la inceput nu realizeaza si trec prin anumite lucruri, iar viata lor se schimba.
Cu siguranta cei care au suferit de anumite boli se bucura, si nu numai ei.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Cei care au suferit de anumite boli? Aia clar nu pot fi fericiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Eh,nu?
Asa crezi tu.
Ei deja incep sa perceapa lucrurile altfel.
Nu toti, dar cei mai multi asa fac.

| vaporwave a răspuns:

In somn