| valeria4u a întrebat:

In primul rand scuzati categoria. big grin
In al doilea rand. Sa va spun tot ce mi s-a intamplat azi crying
La scoala, vine o colega la mine cu telefonul ei si imi da sa ascult o inregistrare (de pe net) cu ielele. (acele spirite care te striga pe nume.)
In fine, strigau ele acolo "mami, mami." nu asta e important. straight face
Eu stiam pana atunci de iele, dar nu credeam ca sunt adevarate.
Cand am iesit de la scoala, ma suna o fata (tot colega cu mine) si imi spune : "Vino repede la mine ca aud niste zgomote in casa." In fine, am inchis telefonul si, cel mai ciudat, dupa ce i-am inchis, pe telefonul meu a inceput sa cante aia cu "mami, mami.". :-s Ma duc repede la prietena mea acasa si se aude ceva. Eram doar noi 2 in casa. Se deschide o fereastra singura. nail biting Si a fost asa ciudat. :-s Am plecat repede afara si ne-am intalnit cu o femeie batrana, o vecina de-a noastra. Si, intamplator, am intrebat-o despre iele. Ne-a spus niste lucruri foarte bizare, cum ca ea a auzit ielele cand era mai mica. Si ca ielele canta foarte frumos, si sa nu ne fie frica de ele. Si inca ceva.: Ca daca le raspunzi la strigate, devii mut, paralizat, surd. etc. sad
Nu stiu ce sa mai cred. Am sters melodia cu "mami, mami." din telefon si, chiar foarte ciudat, femeia aceea ne urmarea peste tot pe unde mergeam. crying
Credeti ca sunt adevarate aceste "iele"? Pe mine ma sperie un pic. :-s

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu. Nu este adevărat nimic, aceste iele sînt de fapt demonii conduși de Satan Diavolul, Dumnezeul acestei lumi, el vrea să te facă să crezi că există spirite care vorbesc, și că dacă le vorbesti devii mut paralizat etc, el are agenții lui pe pămînt, oameni care spun prostii că au văzut și au auzit, nimic nu e adevărat.

| valeria4u explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acea femeie batrana nu este nebuna. Ci este inteleapta. Si nu stiu ce sa mai cred dupa tot ce s-a intamplat azi. crying

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru valeria4u):

Crezi ce vrei.

| valeria4u explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau sa ma cert cu voi, eu doar am spus ce s-a intamplat astazi. worried

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru valeria4u):

Înțeleg, nici noi nu vrem să ne certăm cu tine, dar mie mi se pare că ți am explicat clar situația, acea femeie poate părea ea deșteaptă și cu experiență, dar Biblia este cu mult m ai înțeleaptă decît orice om.

| Elsiane a răspuns:

După părerea mea, sunt doar superstiții. Nu am auzit niciodată pe cineva să-mi strige numele meu prin casă, în afară de fratele și părinții mei.

| valeria4u explică (pentru Elsiane):

Se spune ca "ielele" apar doar noaptea, langa un puţ. Nu se aude din casa, sau de altundeva. nail biting

| Elsiane a răspuns (pentru valeria4u):

De aceea se numesc 'superstitiții'.

| condru a răspuns:

Maturizeazate si termina cu prostiile, nu exista asa cevawinking

| valeria4u explică (pentru condru):

Ti-am zis, pana azi nu credeam in nimic. Iele, fantome, demoni. etc. worried

| valeria4u explică (pentru condru):

Nici eu nu prea cred in astea, dar e foarte ciudata faza cu telefonul. Dupa ce i-am inchis prietenei mele a inceput muzica aia. straight face Voi nu ati fost in pielea mea sa vedeti cum e crying

| condru a răspuns (pentru valeria4u):

Atunci cand auzi anumite povesti, ele raman in mintea ta si ca se intampla sa fie odata o coincidenta si dupa inca una, ajungi sa crezii, chiar daca nu exista asa ceva, inteleg ce zici dar calmeaza-te si nu mai fi paranoica pentru ca nu exista asa ceva happy ai cuvantu meuwinking