| gratian a întrebat:

In serialul nini (disnei channel) se vorbeste despre o insula santa juliana imi puteti da detalii despre insula santa juliana

Răspuns Câştigător
| Rooooooooooxi a răspuns:

Din cate stiu eu santa juliana este un oras din brazilia acum nu stiu daca este si o insula poti cauta pe net eu asa am facut si am gasit ca e oras deci e ciudat...
sper totusi ca te-am ajutat
papa

3 răspunsuri:
| BriannaJ a răspuns:

Buna,
in serial se vorbeste despre ambasadorul tarii Santa Juliana, dar uite niste date despre Santa Juliana:
- este un oras in Minas Gerais, Brazilia
- Santa Juliana este un municipiu brazilian situat în partea de vest a statului Minas Gerais. Populaţia sa din 2007 a fost de 10582 de oameni care trăiesc într-o suprafaţă totală de 727 km ². Oraşul aparţine mezo-regiunea Triângulo Mineiro şi Paranaíba Alto şi la micro-regiunea Araxa. A devenit o municipalitate în 1938.
Locatie:
- De centrul oraşului Santa Juliana este situat la o altitudine de 907 metri, în Rio das vale Velhas. comunele limitrofe sunt: Nova Ponte (W), Pedrinópolis (N), Perdizes (E), şi Sacramento (S). [ 2 ]
- Santa Juliana este conectat la Uberaba de autostrada stat MG-190 şi naţionale autostrada BR-452. Mai apropiată staţie de cale ferată este în Uberaba.
alte distanţe (în km.)
Uberaba: 83
Perdizes: 36
Araxa: 75
Belo Horizonte: 453
Uberlândia: 92
São Paulo: 500
Brasília: 500
- PIB-ul în 2005 a fost de aproximativ R 150 milioane dolari, cu 10 milioane reali din impozite, 51 milioane reali din servicii, 27 milioane reali din industrie, iar 61 milioane reali din agricultură. Au fost 337 producătorilor din mediul rural pe 34000 de hectare de teren. 98 ferme au tractoare (2006). Aproximativ 1.800 de persoane au fost dependente de agricultură. Principalele culturi sunt de cafea, cartofi, orez, ceapă, soia, fasole, şi porumb. Au fost 23 de mii de capete de bovine (2006), cele mai multe dintre care au fost crescute pentru lapte şi producţia de brânzeturi. Nu a fost, de asemenea, o producţie mare de păsări de curte. [ 3 ]
Nu a fost o bancă (2007) şi 1687 automobile (2007), oferind o rata de 6 locuitori per automobil. [ 4 ]
- În sectorul de sănătate au fost trei clinici de sănătate publică (2005) şi un spital cu 37 paturi. Pacienţii cu condiţiile de sănătate mai grave sunt transportate la Araxa sau la Uberaba, care sunt conectate prin drumuri bune. nevoi educaţionale au fost îndeplinite de către 4 şcoli primare, 1 şcoală de mijloc, şi 4 şcoli pre-primare. [ 5 ]
Municipal Indicele Dezvoltării Umane : 0.786 (2000)
clasament de stat: 89 de 853 de municipalităţi, din anul 2000
clasament naţional: 898 din 5138 municipalităţi începând cu anul 2000
Rata de alfabetizare: 89%
Speranţa de viaţă: 73 (medie de masculi şi femele) [ 6 ]
În anul 2000 venitul pe cap de locuitor lunar de R 275.00 dolari a fost doar sub media de stat şi naţionale de R 276.00 dolari şi R 297.00 dolari, respectiv.
Cea mai mare municipalitate rang în Minas Gerais, în anul 2000 a fost Poços de Caldas cu 0.841, în timp ce cel mai mic a fost Setubinha cu 0.568. La nivel naţional cea mai mare a fost São Caetano do Sul în São Paulo cu 0.919, în timp ce cel mai mic a fost Setubinha. În ultimii ani, mai multe statistici (luând în considerare 5507 municipalităţi) Manari în stare de Pernambuco are ratingul cel mai mic din ţară-0, 467-se punerea în ultimul loc. [ 7 ]
A se vedea, de asemenea,
A se vedea, de asemenea:
Lista de municipii în Minas Gerais
Legaturi externe:
Prefeitura Municipal de Santa Juliana
Sper ca te-am ajutat.
Pa!

| roxana_6475 a răspuns:

In primul rand nu se vb despre o insula santa juliana se vb despre ambasadorul acestei tari si despre fata gradinarului care lucreaza la ambasada su cum se indragostesc ei doi

| Alexandra_8644 a răspuns:

Nu se vb. despre santa juliana