| Joker3134 a întrebat:

În timpul comunismului 1.eram mai bogați ca acum? 2.eram mai bogați ca tarile astea gen Danemarca, Elveția, Anglia?

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Înainte de '89, puteai avea bani (din salariu, normal) dar n-aveai ce cumpăra de ei, magazinele erau goale (cele alimentare) ori pline de produse de proastă calitate, care, deși erau făcute de fabrici diferite din orașe diferite, erau absolut identice, nu exista concurență. Nu aveai voie să deții aur ori valută. O duceam mai rău chiar și decât unii dintre vecinii noștri din Tratatul de la Varșovia.

| RAY a răspuns:

Pai ceasca nici bani de benzina nu avea cand a mers cu trasura cu regina angliei s-a pus el ca cal la trasura

| minrest a răspuns:

Eram mult mai saraci ca acum, si mult mai saraci decat tarile vestice avansate, si diferenta dintre noi si aceste tari era mult mai mare. Ce alimente cumpar acum, o singura data, din Obor, in 1987 aveau doar lucratorii din aprovizionare, activistii de partid, medicii si ofiterii superiori. Daca as calatori cu sacosa in timp, in 1987, m-ar omora cineva sa-mi ia sacosa.

| RobertMoon a răspuns:

1.Nu
2.Nu