| Joker3134 a întrebat:

Eram mai bogati in timpul comunismului sau inainte de comunism?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da inainte in comunism tara arata mai bine dar lumea nu era asa privilegiata curent cu limita se oprea singur si foame duceau aia la oras. La tara cred ca mancau mai bine. Unicu avantaj era mai usor la 20 sa ai familie atunci. Acum le gasesti cu copil deja 2 in 1 la comanda.

| RAY a răspuns:

Niciodata ca nu ne place munca suntem puturosi, lenesi, vrem totul fara sa muncim, asa ca niciodata romanul nu a fost altceva decat un puturos care muncea din scarba

| sierra1 a răspuns:

Explică ce-i aia "eram"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Era statul bogat.
Oamenii nu puteau cumpăra mâncare indiferent câți bani aveau. Adică puteau, stând la cozi, pentru porții fixe.
Aveau toți mobilă la fel, se lua curentul regulat, mașinile se vindeau cu timpi de așteptare de peste un an, benzina se vindea în cantități mici, o singură dată pe lună, că trebuia să strângi jumătate de an, ca să pleci mai departe. Nici piese pentru mașini nu se găseau.
Gospodarii nu aveau voie să sacrifice propriile animale, nu aveau voie să consume propriile produse. Statul lua tot, și împărțea sărăcăcios cetățenilor.
Era o economie pe spatele locuitorilor, nu o bogăție.
Orice om ar fi "bogat" în sume, dacă ar trăi la fel de economic ca atunci: fără internet, TV doar câteva ore pe săptămână, mâncare rationalizata, mașină doar 200km pe lună, curent luat câteva ore pe zi, etc.
Ar rămâne bani și din salariul minim, simulând regimul comunist.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unii da, altii nu.

| SG1995 a răspuns:

Inainte de comunism tara o ducea relativ bine, desi inca era saracie, deorece primul razboi lasase sechele. Pe de alta parte in comunism, cu toate ca infrastructura prospera, era saracie generalizata, economia era varza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dat fiind că înainte lumea nu se plângea de sărăcie cum se plânge acum, ci doar de statul la cozi, părerea mea că atunci lumea era mai îndestulată, deoarece aveau cu toții locuri de muncă.
Totul pornea din învățământ, deoarece atunci chiar se făcea carte iar elevii erau mai silitori și ascultători față de cei din zilele noastre, în concluzie, de pe băncile școlilor și ale facultăților ieșeau oameni care aveau habar de domeniul în care o să profezeze și își făceau bine treaba.

| tup3u a răspuns:

În comunism erai obligat să ai servici și casă, acum nici dacă faci zece facultăți nu găsești un job bun iar de casă nici nu mai zic dar în schimb suntem liberi, liberi să înjurăm președinții, liberi să ne drogăm, liberi să plecăm unde vrem.

| SG1995 a răspuns (pentru tup3u):

In comunism degeaba aveai job si casa, mancai pe cartela, stateai fara curent, te spalai cu apa rece, si caldura o primeai cu ratia. Deci mai zi cat de bun era comunismul.

| tup3u a răspuns (pentru SG1995):

Eu am spus avantajele de atunci, zi-mi te rog avantajele când ai zeci de supermarkete dar ai salariul mic și când toți banii se duc pe chirie și întreținere?

| suntserios a răspuns (pentru tup3u):

Si daca de casa nici nu mai zici cum explici ca suntem tara cu porcentul cel mai mare de proprietari din UE?
Eu cunosc multa lume cu joburi bune dupa ce au invatat si au muncit... Trebuie sa vrei doar.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Daca regalitate continua probabil. E greu de comparat perioada interbelica cand au fost atatea probleme cu perioada comunista

| suntserios a răspuns (pentru tup3u):

Cum explici ca in zecile de supermarket uri e mereu plin, cozi cu oameni cu cosurile pline?

| tup3u a răspuns (pentru suntserios):

Eu cunosc multă lume cu două facultăți care n-au găsit de muncă în țară și au plecat să muncească afară fără acele studii.

| suntserios a răspuns (pentru tup3u):

Atat au putut. Fiecare cat poate si cat vrea.

| tup3u a răspuns (pentru suntserios):

Și eu mă întreb de multe ori asta dar mă întreb de multe ori și câți bani sunt trimiși din străinătate la noi în țară.

| suntserios a răspuns (pentru tup3u):

Aha, deci tu ai impresia ca toata lumea care e la supermaket primeste bani din afara. Practic Bucurestiul vrei sa zici ca e sustinut in totalitate de cei care culeg capsuni prin Spania?

| tup3u a răspuns (pentru suntserios):

N-am zis că muncește toată lumea în strâinătate sau că moare de foame dar când toți banii se duc lunar doar pe hrană și întreținere se numește sclavie modernă.

| suntserios a răspuns (pentru tup3u):

Asta pentru ca romanii nu au educatie financiara deloc.
Romanii se bazeaza maxim pe consum si atat.
Cand dau de bani toti primul lucru e sa baga la burdihan.