| anonim_4396 a întrebat:

În ultima vreme eu pierd foarte mult timp în fiecare zi pentru a scăpa de teama de moarte. În sensul că atunci când îmi vin acele gânduri obsesive care îmi spun că pot muri în orice moment, eu citesc în fiecare zi de pe net aceleași articole legate de viața de după moarte și așa mă liniștesc. Eu cred că e o problemă cu mine din moment ce eu știu că am mai citit articolele respective și totuși mă simt neliniștită dacă nu le citesc din nou. Asta îmi ocupă mult din timpul liber și nu mi se pare în regulă. Voi ce părere aveți? De la ce pot fi aceste acțiuni repetate ale mele? Să răspundă cine a mai trecut prin așa ceva sau știe despre ce este vorba. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

E tulburare obsesiv compulsivă, am și eu așa ceva, se ameliorează cu tratament și psihoterapie dar nu trece în totalitate tulburarea in ideea că vor apărea noi și noi obsesii.saddin pacate

18 răspunsuri:
| Nimeni10 a răspuns:

Țineți mintea ocupată si vei uita de moarte, nu ai ce sa faci ca vrem nu vrem tot acolo ajungem.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si pe mine ma mai apuca teama de moarte, in principal de accidente rutiere. Desi nu am avut nici unul.
De multe ori ma uit la filmari cu accidente, majoritatea socante. Cred ca e si bine ceea ce fac, pentru ca in felul asta imi potolesc comportamentul teribilist la volan.
Mie mi se 'activeaza' acest interes legat de accidente, imbinat cu frica de moarte, de obicei dupa ce se intampla un accident nasol in apropiere, si aflu fara sa vreau.
La mine nu e o problema grava, e o simpla constientizare; asta e realitatea, putem muri oricand, din diferite motive. E bine sa prevenim din mers cat putem, dar nu e cazul sa ne temem zi de zi, pentru ca nu asta e scopul vietii.

| Celcestietot a răspuns:

Treci și tu printr-o perioada, atâta tot. Citește din Biblie și îți vei da seama cum stă treabawinking!

| RAY a răspuns:

Iov a fost pus la incercare de catre satana si a pierdut sotia,copii, casa lui,animalele lui, a dat peste el tot felul de boli, a mancat cioburi de sticla,se scaprina cu ele ca era plin de bube care il mancat, sa ciopit pana la carne cu ele, a fost barfit de toti, tradat, dar nu s-a intors impotriva lui iahve, tu ce probleme ai? nici una si faci drame, sunt copii care nu au ce manca, stau la lumina lumanari si nu se plang pe TPU, voi ati prea multe de asta va plangeti

| Jus7t a răspuns:

E a doua întrebare la care răspund despre asta.

Se poate să ai OCD(Tulburare obsesiv compulsivă) iar că verifici tu pe net de multe ori niște articole doar poate să te liniștească pe moment, dar nu e tratament, că o să verifici din nou și din nou.
Se tratează cu medicamente și psihoterapie, mergi la psihiatru, o să te ajute mult medicamentele și psihoterapia, poate scapi definitiv.
Interesează-te mai mult despre asta, dar ți-am zis ce ai de făcut.

| Jus7t a răspuns:

Nu mă interesează de emisiune, doctorița știe ce vorbește, uită-te la tot :
http://m.youtube.com/watch?v=w7Y9vOT_Gjk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa zic ca stiu dar pot presupune.
Moartea nu existã este doar imaginarã(Deci practic iti este doar frica de imaginatia ta), singurul lucru care existã este MOMENTUL PREZENT.

De la ce pot fi? Pai teoria mea este ca tu te deconectezi ‘sufleteste’ de corp si intri intr-un realm imaginar in care te simti confortabila când citesti acele articolo, trebuie sa-ti dai seama ca primesti acea energie de dupã moartEA fizica, cat timp le citesti, nu sunt doar niste simple texte.
E ca o forma de rezistenta, ti l-ai format ca un "drog" in care te refugiezi când nu-ti confrunti/accepti, realitatea.

Parerea mea este sa faci meditatie, dusuri reci, post, mindfullness etc etc
dezvoltare spiritualã.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ai aceleasi boli ca alintigerofatlantic sau cum are name-ul, ai nevoie de psihoterapie si psihiatru
De murit nu vei muri anxietatea iti induce aceste ganduri mizerabile
Incearca sa iti ocupi mintea cu altceva sau sa te apuci de un sport mai mult ca sigur ai nevoie si de prieteni cu care sa iti petreci timpul si de suportu familiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Cu ce o ajuta niste medicamente daca e "stricata" pe interior?
Majoritatea Psihologiilor si neurologiilor mai ales din Ro sunt praf, mai bine se intereseaza de cei care folosesc metode "naturale". Psihiatru, asta e buba tuturor.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa se tratează OCD-ul, cu medicamente și psihoterapie.
Gândurile intruzive sunt destul de aiurea, sunt destui oameni care vorbesc despre cum e să trăiești o viață cu OCD, le găsești pe YouTube.
Dacă dau rezultate, sunt bune și alea naturale.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

"Some people with OCD can be completely cured after treatment. Others may still have OCD, but they can enjoy significant relief from their symptoms. Treatments typically employ both medication and lifestyle changes including behavior modification therapy."
Dai copy paste și te duce pe site-ul ăla.
Nu e de joacă cu așa ceva.

| FreddieM a răspuns:

N-are treaba biblia. Ce scrie acolo mai mult te baga in sperieti. Pur si simplu constientizeaza ca suntem in tranzit in aceasta dimensiune existentiala, dupa care lasam gazda, adica corpul organic, iar corpul nostru enegetic isi continua calatoria intrand in alta dimensiune. O explicatie simpla, menita sa dea un sens si o logica multor angoase mentale pe care de cele mai multe ori, biblia le intortocheaza tocmai pentru a ne domina mental si a ne terifia despre ideea mortii. Pace

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

EU ma gandesc la moarte ca la solutia finala, daca stiu ca o sa mor peste o perioada scurta, m-as dezlantui. Nu as mai tine rost de moralitate

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand spui,, imoralitate" te referi la lucruri rele, odioase. Ai vrea sa-mi explici ce te-ar determina sa faci astfel de lucruri daca te-ai afla in preajma mortii? Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

In viata sunt destui care iti fac viata un iad, insa razbunarea e dulce, in viata ne retinem din cauza consecintelor, insa dupa daca e sa murim who cares?

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Si i-ai tine minte pe toti dusmanii?happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai vezi ca moartea oricum vine, nu mai pierde timpul cu ginduri privitoare la ea, ca nu o indeparteaza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Lista mea e scurta, stiu sa fac diferenta dintre gluma si batjocura