| CinevaMisterios a întrebat:

(inainte sa incep vreau sa mentionez ca scriu "v roiam" ca nu ma lasa sa public legat; adica mi-l autocorecteaza ei in voiam, desi eu ma refer la v roiam cu r)

uite numa' cat de penibila e regula asta cu "nu exista a vroi":
in primul rand ca exista A VREA
iar daca se spune vreau de ce nu se spune si v roiam? daca nu se poate spune v roiam sa nu se poata spune nici vreau ci veau sau... altfel
sau sa imi dea si mie cineva forma la a vrea la timpul trecut, exceptandu-l pe perfectul compus, care vine "am vrut" (cu care toata lumea e de acord, dar cu v roiam nu)
iar in al doilea rand, a vrea e cu totul altceva decat a voi.
una-i voia alta-i vrutul! cand spune ca "fara voia mea" e diferit de daca nu vreau; poti da voie si fara sa vrei.
adica a vrea e mai mult o stare fata de (daca intelege careva la ce ma refer)
adica spuneti si voi daca nu am dreptate, dar argumentat.

si mai aveam de spus o gramada si nu numai de voit, dar m-am cam plictisit...

si stiu ca se conjuga la vream, vreai etc, dar suna stupid, iar majoritatea (cel putin eu n-am auzit mai deloc formele astea utilizandu-se la fel de frecvent ca...) folosesc voiamul in loc de vream, adica voiamul il utilizeaza incorect

oricum, ce ma frustreaza pe mine e ca se aplica anumite reguli la anumite cuvinte iar la altele nu; si chiar daca e eronat ce spun cu voiamul, nu puteti spune ca anumite lucruri nu sunt eronate in lb romana

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca asa e regula asta e, in orice limba sunt reguli gramaticale si cateodata nu au sens dar asta e

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verbul este „ a voi" nu „ a vrea". Este vointa.