| JusTPauL a întrebat:

Am văzut ca majoritatea oamenilor folosesc în scris 'vr. oiam' dar am aflat și eu de ceva timp ca este corect 'vream'.
De la verbul a vrea și nu a vroi laughing
Deci care-i treaba?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pentru verbul a voiwinking este voiam.
Pentru verbul a vrea -> la imperfect este VREAMwinking

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://cumsescrie.ro/conjugarea-verbului-a-vrea/

cate forme are verbul asta, grea gramatica asta, eu de multi ori aud (voiam nu vream)una se invata la scoala alta vorbim in casa

| JusTPauL explică (pentru RAY):

Asa este e diferenta între scris și vorbit. Doar la scris am văzut scris vream.

| RAY a răspuns (pentru JusTPauL):

In Germana e foarte mare
in scriere la modul trecut perfect e altceva
in vorbire e altceva
ich habe Brot gegessen se vb
ich aß Brot se scrie

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Gegessen e participiul trecut al verbului de conjugat, pe care il folosesti impreuna cu indicativul prezent al verbelor haben respectiv sein pentru a forma Perfekt-ul

aß este conjugarea pentru persoana I si a III singular, pentru Präteritum

Dar ce pretentii sa avem de la?
***************************************************
Imperfectul de la a voi este voiam.

O fi "vream" forma corecta de imperfect pentru "a vrea", insa pana acum nu l-am auzit nici macar o data folosit in intreaga regiune unde locuiesc. Toata lumea foloseste "voiam" pentru imperfectul lui a vrea.
Profesori, avocati, inclusiv poeti, scriitori si critici literari.
Si in alta ordine de idei, verbul "a vroi" exista de ceva vreme in limba romana, il gasiti in DEX 2009. A fost introdus (sau mai exact reintrodus) probabil tocmai din acest motiv.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Omule eu i spuneam ca una se vorbeste alta se scrie in limba Germana, toata lumea e compusa din Profesori, avocati, inclusiv poeti, scriitori si critici literari misto, de unde stii tu ce foloseste milioane de romanii?

| sierra1 a răspuns:

Ee corect ce spui. La fel de corect e să spui "eu voiam"

| JusTPauL explică (pentru sierra1):

Eu cred ca l-am folosit mult timp ca 'vr. oiam' mai puțin voiam și deloc vream. Ceea ce vad mai nou doar în scris este 'vream'.

| sierra1 a răspuns (pentru JusTPauL):

Sunt clare cele două forme corecte. Dar și printre cei ce au răspuns aici, încă nu e clar!

| LPCTSTR a răspuns:

De fapt, spui "voiam" nu "v(r)oiam" (unii spun că are caracter sexual).
Oh, uite, până și TPU corectează "v(r)oiam".

| JusTPauL explică (pentru LPCTSTR):

Da, corectează TPU. laughing
Faza e ca eu citesc pe mai multe site-uri de la diverși antreprenori și acolo vad foarte mult scris cuvântul greșit. Bine ca ei nu se ocupa cu lecții de gramatica dar totuși, laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Treaba-i buna.

| florin8ake a răspuns (pentru Sn4k3):

Ai dreptate boss. Corigenta e in floare.

| Începătorul988 a răspuns:

Forma corecta este "voiam".

| Evelinmariaa a răspuns:

Corect este ori "vream" ori "voiam". In niciun caz "voiam". Cei mai mulți utilizeaza cuvântul așa doar din neștiință.

| Ewelyne a răspuns:

Corect e „ voiam ", NU „ vr. oiam " și nici „ vream ".

Răspuns utilizator avertizat
| JusTPauL explică (pentru Ewelyne):

Țin sa te contrazic puțin. Mai nou studenții scrie și vream.

| deadhoe a răspuns (pentru Ewelyne):

Exista si vream, om prost.

| Ewelyne a răspuns (pentru deadhoe):

Da, există. M-am informat mai bine. Pe mine personal mă zgârie pe creier, asta nu înseamnă că sunt „ om prost ". Mulţumesc că m-ai luminat, om deştept. Dacă nu erai tu trăiam în minciună toată viaţa mea. Te pup acolo jos.

| alina2k18 a răspuns (pentru Ewelyne):

Pentru verbul a voiwinking este voiam.
Pentru verbul a vrea -> la imperfect este VREAMwinking