| Meme10Meme a întrebat:

Inca mai tine minciuna care zice ca Eminescu era nebun?

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu era o minciuna

| Meme10Meme explică (pentru aditimus):

De ce? A fost omorat de serviciile austro-ungare. Nu-ti argumentez, te poti documenta chiar tu

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Despre artistii mari se spune in general ca au fost nebuni! Acum eu nu cred ca prin nebun vrea cineva sa spuna in acest context ca are o boala psihica! De fapt oamenii, de cele mai multe ori tind sa-i numeasca nebuni pe cei diferiti fata de ei sau pe cei pe care nu-i pot intelege! Iar cine zice de Eminescu ca e nebun in adevaratul sens al cuvantului, are o minte ingusta si nu poate sa perceapa nivelul de profunzime pe care l-a avut in poeziile sale!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Cine zice de Eminescu ca a fost****, ma scuzi!

| Meme10Meme explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Exact,artistii sunt mai speciali dar nu in sensul ca sunt nebuni. De exemplu, Eminescu era un om normal, nu un depresiv labagi.u cum zic unii. De exemplu ii placea la nebunie sa joace fotbal. Si cele mai importante poezii facute de el au fost in timpul arestului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un nebun celebru si frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era nebun, asa ca tine la nebuni.