| AndreiGabi a întrebat:

Incerc sa imi formez o anumita idee despre religie.Tot citesc intrebari(de ex) pe TPU despre Dumnezeu si diferite opinii despre existenta acestuia...

Credinciosii:ce va face sa credeti in Dumnezeu? De ce spui ca El exista? Poate fi cea mai mare minciuna a istoriei, poate fi doar o poveste de manipulare a populatiei...Sunt atatea intrebari la care nu va puteti raspunde si ocoliti totul. Poftim una:

Cand iti pare rau de ceva inseamna ca ai gresit?

Geneza 6:6"I-a părut rău DOMNULUI că L-a făcut pe om pe pământ, și s-a mâhnit în inima Lui." Dumnezeu e perfect? Atunci de ce ia parut rau ca ne-a creat?

Ateii:de ce nu puteti accepta ca poate exista si ceva dincolo de logica noastra? De ce logica noastra, ca oameni, pe care ne bazam nu poate raspunde la intrebari de genul,, de unde venim?"? Punem totul pe seama unei asa zise explozii, unei,, maimute" deosebite etc. Dar asta poti demonstra? Sunteti la fel de orbi cu toata logica pe care incercati sa o puneti in evidenta!

Stiti ce ma enerveaza? Faptul ca persoanele care isi spun,, credinciosi" nu gandesc deloc logic cand vine vorba de religie si Dumnezeu.Inteleg,poate exista dar de aici si pana la a umple carti cu sfinti si de a pupa mana unui om platit tocmai pentru asta, sa ii pupe oameni mana mi se pare completa prostie. Iar ateii, sunteti prea siguri.Am venit de nicaieri, mergem in pamant si 100% Dumnezeu este o aberatie.
Dau funda celui mai bun raspuns si voturi tuturor!

(scuzati-ma de repetarea intrebari dar am pus-o la 3:30 noaptea si nu am raspunsuri, iar daca cineva a mai vazut-o sper ca nu sunt stresant)

Răspuns Câştigător
| kathgilbert a răspuns:

Nu exista Dumnezeu, teoria cu doua pietre explica totlaughing.

3 răspunsuri:
| Merrycriss a răspuns:

Merg scurt si direct la subiect :
1. Acei ateii care nu cred in Dumnezeu le trebuie un pic de minte sa se gandeasca asa: '' dar eu cum pot sa respir? Pamantul acesta cum de se invarte? si multe altele.
2. Sunt de aceeasi parere ca e o prostie sa pupi mana preotului adica pana la urma e un om ca mine sau sa pup icoanele care sunt facute de un om ca mine sau sa merg sa ii zic preotului pacatele mele de parca el o sa ma ajute, ce fac si ce am facut ramane intre mine si Dumnezeu.

| nekokami a răspuns:

Nici nu cred dar nici atee nu sunt.Sunt prea multe aberatii in biblie ca sa o iau in serios, dar ma gandesc totusi ce se intampla cu tine dupa ce mori.Te reincarnezi cum zice budismul?¿Devii parte din natura cum zice shintoismul? Ajungi in IAD/RAI cum zice crestinismul?¿Singurul lucru 100% sigur e ca murim, ne dezintegram si gata.

| REbEluTzU a răspuns:

Salut :).
Sincer exista si Dumnezeu si Satana (Lucifer) dar dupa parerea mea fiecare crede / gandeste cum vrea :) cauta de exemplu forumuri de satanisti http://mallzebuth.3xforum.ro/ asta e mai vechi da gasesti lucruri care poate nu le stiai :)sau le credeai altfel, o sa intelegi altcumva ca si pana acum (sa nu crezi ca sunt satanist =))))))) :|)!
Dar am citit si neah mi s-a parut interesant :).