| Valentina_7485 a întrebat:

Imi puteti spune ceva despre existenta noastra?

Adica eu sunt credincioasa, dar ma intreb. ce reprezinta existenta noastra?

Adica ce suntem noi pe acest pamant? [ nu raspundeti cu oameni laughing ]

Este de ajuns sa crezi in Dumnezeu si in Iisus pentru a ajunge in rai?

Fundita + vot la toti

Răspuns Câştigător
| TSO7 a răspuns:

Am sa incerc sa iti explic folosind si versete din Biblie.
In Geneza in capitolul 1:26 ne este evidentiat scopul oamenilor:"Atunci Dumnezeu a zis:Sa facem om dupa chipul nostru, dupa asemanarea Noastra; ei sa domneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate animalele mici care misuna pe pamanat!"
Aceasta era inainte ca Adam si Eva sa cada in pacat.
Dupa ce au pierdut viata vesnica, adica dupa ce au pacatuit lumea a mers din ce in ce mai rau.
Astfel pentru ca lumea era pacatoasa si fara sansa la viata vesnica din cauza nesabuintei lor, Dumnezeu a trimis pe fiul Sau, Isus Cristos ca jertfa pentru noi si pentru a avea sansa de a dobandi viata vesnica. Ioan 3:16 "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau fiu pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica."
Intrucat Dumnezeu a facut aceste gesturi de iubire suprema:
->Ne-a creeat din iubire;
->L-a dat pe Isus pentru noi;
Pentru aceasta noi suntem datori sa ii acordam slava si glorie nu doar prin credinta ci si prin fapte asa cum este scris in Iacov 2:26 "Asa cum trupul fara duh este mort, tot astfel si credinta fara fapte este moarta".
In concluzie scopul nostru si viata noastra nu este la intamplare. Toti avem un scop si acela de a-I sluji celui Atotputernic, Creatorului si respectand vointa Sa pentru a dobandi viata vesnica.
Totusi decizia ne apartine fiecaruia dintre noi daca vrem sa credem sau nu. Dumnezeu ne-a creat cu capacitatea de a alege.
Tu ce alegi?