| cineeşti a întrebat:

Înţeleg oare animalele ceea ce vorbesc oamenii? Iată eu acuş o să explic de ce am pus această întrebare, pentru că unii oameni cred gîndesc că animale înţeleg ceea ce vorbim şi ei nu cred aceasta despre toate animale ci numai despre animalele care trăiesc alături de om despre animalele domestice

3 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă dresezi un animal, sigur că îți poate înțelege comenzile. Însă nu te aștepta să poți discuta Tolstoi cu un labrador.
De asemenea, animalele te "înțeleg" doar dacă sunt dresate. Un câine, fie el de casă, nu va face nimic când îi spui să stea pe două labe, dacă nu l-ai dresat dinainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neapărat că înțeleg, nu au capacitatea necesară, dar cele dresate și mai inteligente, pot intui dacă sunt eficient dresate. Aici mă refer la diferite comenzi pe care le face omul.

| literallythesamebruh a răspuns:

Pot înțelege doar ceea ce le dai de înțeles. Un animal dresat sau unul care stă pe lângă tine destul de mult timp va dezvolta un număr de cunoștințe în acest sens, dar limitat, din păcate.